1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Ders Alıyor muyuz?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ders Alıyor muyuz?

A+A-

Her kim başına bela gelince suçu başkasına atıyorsa o kişi başına gelenden ders almayı bilmiyor demektir. Kişinin gelişimi, başkasını suçlamadan önce kendi eksik ve yanlışlarını sorguladığı zaman başlar ve gelişen kişiler ile birlikte millet de ümmet de gelişir çünkü sorgulamak düşünmeyi getirir, düşünmek ise anlayışı geliştirir. Anlayan kişi öğrenir, anlamayan kişi sanar ya da kanar! Sanmak yani zan çoğu günah olan bir tercihtir.

*

Sogulamadığımız ve düşünmediğimiz için anlamadığımız şeyleri reddetme, anlamadığımız kişileri de düşmanlaştırma miskinliğine kaçıyoruz. İşte bu yüzden, büyümemize rağmen gelişemiyoruz. Büyümek ile gelişmek arasındaki farkı anlamak için de düşünmek gerekiyor, düşünmek için ise bilgi! Algı değil, malümat değil bilgi gerekiyor!

*

Sorgulamak ve düşünmek ders almanın temelidir. Düşünmeyen kişiler başkalarını suçlayıp rahatlamaya devam ettiği sürece “tarihin tekrar etme sorunu” da devam edecektir. Düşünmek yerine zan ile karar verenler kanmaya, kandırılmaya devam edecektir. Düşünmeyen kişi şikayet etme hakkını da kaybedecektir.

*

Gelişmek isteyen kişi ders almak için her şeyin kendi başına gelmesini beklemeye ömrünün yetmeyeceğini de bilir. Gelişmiş kişi başkalarının başına gelenden de ders almayı düşünebilen kişidir.

*

Düşünen kişi, “alnı secdeye değen adamdan zarar gelmez”, “devletin makamlarına bizim çocuklar gelsin” gibi yaklaşımların milleti nasıl da uçuruma sürüklediğini görür. Düşünen kişi, sakala, söze, fese, cübbeye, sarığa, takkeye yani görünen şekle kanmak yerine, öze, icraata ve manaya bakmak gerektiğini anlayan kişidir.

*

Düşünen kişi 250 bin şehit veren milletin kurduğu Vatan’a, Cumhuriyet’e, Demokrasi’ye ve haklara düşmanlık ederken, 251 şehit için “Demokrasi Bayramı” kutlamasına koşmanın ne demek olduğunu sorgulayan kişidir… Düşünen kişi, hainlerin bize zarar veremeyeceğini ama zan ile karar veren düşüncesiz cahillerin desteğini alan hainlerin millete ne acılar vereceğini bilir.

*

Tarih, zaman varken sakin sakin tedbir almak yerine, başa bela gelince bağıra çağıra tepki verenleri değil, bağıra çağıra tepki vermek yerine zamanında sakin sakin tedbir alanları yazar.

*

Tarih düşmanı suçlayarak rahatlayanları değil, düşman bize düşmanlık edecek cesaret ve fırsatı bizim hangi eksik ve yanlışlarımızdan aldı diyerek önce kendini sorgulayan ve eksiklerini tamamlayarak gelişmeye yol açanları yazar.

*

Tarih, hakikati ortaya çıkarmak için konuşmak yerine haklı çıkmak için konuşanların adını karalar! Bunu anlayacak kadar düşünenler, kendi tarihine yalan diyerek düşman yalanlarını tarih diye anlatanlara kanmaz… Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.