Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Devlet Olmak

A+A-
Osmanlının son zamanlarındaki zayıflığından cesaret alan Ermeniler,  Osmanlı topraklarında bir devlet kurmak için yardım istedikleri Ruslar’dan şöyle bir cevap almışlar: “Yardım ile hediye ile devlet kurulmaz, üzerine devlet kuracağın, vatan yapacağın toplakların kanın ile sulanmış olması gerekir!” Ermeniler bunu yanlış(!) anlamış olmalı ki; asırlardan beri birlikte yaşadıkları komşularını katlederek kan akıtmaya başlamışlar. Rusların gözüne girmek için gündüz masum Osmanlı tebası gece eli kanlı Rus ajanı, kadın çocuk dememişler çok kan akıtmışlar.
*
Osmanlının ve İslam’ın yüce duyguları, bu ikili oynayan hain tebayı Rus steplerine sürmek yerine savaş cephesinden alıp daha sakin, güvenli bölgelere tehcirini tercih etmiş. Aslında Osmanlının ‘Sadık halk’ diyerek devletin en üst kademelerine taşıdığı Ermeniler doğuda Rus’a destek olurken bir yandan da o zamanın başkentinde bulundukları devlet kademelerinde bir asırdan beri temizleyemediğimiz iftiraları örmüşler, öyle ki kendilerine güvenerek ellerine verilen Devlet-i Aliye-i Osmani’nin mühürleri ile.
*
Günümüzde de oyuncuların farklı ama senaryonun aynı olduğu bir film çevriliyor yine bu coğrafyada... Kürtler! Bu vatanın, milletin ve devletin asli unsuru olarak devletin her kademesinde yer alabildikleri, her stratejik göreve gelebildikleri halde bir yandan da Doğu’da ayrılık davulu çalıyorlar. Gerçekten böyle mi? Kürtler için özel bir durum var... Müslüman oldukları halde temsilcisi kabul edilen örgüt ve siyasi uzantıları İslam karşıtı bir duruş içinde... Bazı dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ruhuna uymayan ırkçı politikalar, diğer yanda çağa uyum sağlayamayan feodal yapılar. Çözüm bulması gerkenler ise çözülme peşinde. Değilse, nasıl oluyor da Ateistler, Müslümanların temsilcisi olarak devlet ile muhatap ediliyor? Hem de tek derdimiz İslam diyenler tarafından...
 *
Bir ülkede terör 40 yıldır bitmiyorsa, devlet farklı isimler, farklı partiler tarafından yönetilse de aslında terör ile bağlantılı kişilerin elindedir... Hal böyle olunca bakış açısını genişletip resme biraz daha uzaktan bakmayı deneyelim. Dün Ermenileri kışkırtan Osmanlı, İslam düşmanı güçler... Bugün Kürtleri kışkırtan Türk, İslam düşmanı ülkeler.
*
Bilinmesi gerekir ki yardım ile devlet kurulmaz, size devlet kurmanız için yardım edenler bunun bedelini size ödetecektir ve o devlet asla sizin olmayacaktır... Aynen İngiliz gazı ile Osmanlı’ya başkaldıran Şerif Hüseyin gibi...
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.