1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Diğer Sektörlere Örnek ‘İşim Hazır’ Projesi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Diğer Sektörlere Örnek ‘İşim Hazır’ Projesi

A+A-

İlimizdeki dökümcülük sektörünü rahatlatıp, var olan teknik eleman açığının çözümüne yönelik önemli bir adım atıldı. Atılan bu adımda Konya Valiliği, Konya Sanayi Odası, Konya Döküm Kümesi Derneği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metalürji Teknolojileri Alanı öğrencilerine yönelik burs destekli “İşim Hazır Projesi ” protokolünün imzalanmasıdır. Projenin en önemli unsuru ise, 10 sınıftan itibaren döküm sanayinde burslu bir şekilde çalışmaya başlayan öğrencilerin liseyi bitirdikten sonra işinin hazır olmasıdır. Döküm sektörünün eleman açığının kapatılması anlamına gelen “İşim Hazır Projesi” sektörü gelecekte önemli bir şekilde rahatlatacağa benziyor. Umarım Döküm sektörünün bu örnek projesi eksiksiz olarak uygulanır. Sektör ve Konya açısından iyi bir gelişmeyi beraberinde getirir. Amacına uygun bir şekilde ilerler. Olumlu ve kalıcı çözümleri beraberinde getirir.

***

Protokol imza törenindeki konuşmasında Vali Muammer Erol, “İşletmelerimiz, makinelerinin üst modelini temin edip fabrikaya yerleştirme adına yaptığı maddi fedakârlığın bir kısmını da nitelikli olarak daha donanımlı, iş yerini benimsemiş, elemanı yetiştirme adına da göstermesi gerektiğini görmüş durumda. Bugün imzalanan protokol de meslek eğitimi alanında örnek olan bir uygulama. Öğrencilerimizin de ailelerinin de beraber gönülden desteleyecekleri bir alternatifin oluşturulduğunu düşünüyoruz. Diğer sektörlere de örnek olur diye ümit ediyorum” diyor. Vali Muammer Erol, döküm sektöründe olduğu gibi işletmelerin teknik eleman yetirmedeki bu davranışının diğer sektörlere de örnek olabileceğini ifade ediyor. Böylelikle sanayinin kendi teknik eleman sorunun çözümünü yine kendisinin yapabileceğine işaret ediyor. Tabi ki devletin ilgili kurumlarının bu konuya gereken desteği vermesiyle bu sorunun çözülmesini hızlandıracağını vurguluyor. Burada asıl önemli olan döküm sektörünün eleman sorununu çözmek için kamu ile birlikte ortak bir gayretin içine girmesidir. İnşallah bu davranış diğer sektörlere de örnek olur ve her sektör kendi içindeki eleman açığını böylelikle kapatır.

***

Bu anlayışa Konya sanayisiyle birlikte ülkemiz sanayisinin şiddetle ihtiyacı vardır. Konya Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Memiş Kütükcü de “Biliyoruz ki, insan kaynağımız ve çalışanlarımız üretimde olmazsa olmazımız. Gençlerimizin işletmelerimizde yer almasını temin etmek bizim görevlerimizden. Dökümcülük sektöründe dökümcü arkadaşlarımızın bir araya gelerek, endüstri meslek lisesinde döküm bölümünde okuyan öğrencilere maddi destek sağlamak ve öğrencilerimizi mesleklerine teşvik etmek için hazırladıkları projeyi bir başlangıç olarak görüyorum. Diğer sektörlerimizin de insan kaynağı yetiştirme konusunda sorumluluk almaları gerekiyor” dedi. Kütükcü, diğer sektörlerinde insan kaynağı yetiştirmeleri açısından sorumluluk sahibi olmalarının gerektiğini belirtirken, İşim Hazır Projesi’nin tüm sektörler için sorunlarını çözme anlamında da önemli bir yol haritası belirliyor diyor.  Her sorunun çözümü için birilerinden ve devletten çözüm beklemenin yerine, sektör temsilcilerinin bir şeyler yapması yerinde olan bir davranıştır. Bu yöne dikkat çekerken, diğer sektörlerinde kendi içindeki sorunların çözümünde birlikte hareket ederek iyi sonuçlar alabileceğini hatırlatıyor.

***

Tabi ki, döküm sektörü ilimizde hızla gelişen bir sektör olduğu gibi, bu sektörle de yine Konya olarak dikkat çekiyoruz. Döküm üssü olmamız yönünde de hiçbir engel yok gibi, ancak sorunlarının çözümü ve sektörün rahatlatılması bu sürece olumlu olarak katkı yapacağı bir gerçektir. Konya Döküm Kümesi Derneği Başkanı ve Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Acar, “En büyük sıkıntıyı yetişmiş elemanda çekiyoruz. Biz bu sorunu çözmek için, özel bir endüstri meslek lisesi dahi yapmayı düşünürken bu proje ortaya çıktı. Bu proje sektörün 10 yılda yetişmiş eleman ihtiyacını çözecek. Biz de üzerimize düşen görev varsa yapmaya hazırız” diye konuştu. Herkesin ve her sektörün sorunlarını çözme anlamında İşim Hazır Projesinde olduğu gibi, elimizi taşın altına koymalıyız.

 

Göreceksiniz ki çözülemeyecek bir hiç sorun kalmaz.    

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.