1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Dijital dönüşüm uyarısı
Dijital dönüşüm uyarısı

Dijital dönüşüm uyarısı

Dijital dönüşüm uyarısı

A+A-

Maltepe Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan, “Gelişmiş teknolojiden az gelişmiş bir teknolojiye dönülmez. Bu değişime uyum sağlayan şirketlerimiz gelecekte başarılı olacak” dedi.

 

Mevlüt Boyalı

MÜSİAD Konya tarafından gerçekleştirilen organizasyonda Maltepe Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Risk ve Denetim Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Davut Pehlivanlı, ‘Kriz Dönemlerinde Risk Yönetimi’ anlattı. Video konferans yoluyla gerçekleştirilen konferansta ilk sözü alan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Risk ve Denetim Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Davut Pehlivanlı, kriz dönemlerinde risk yönetimine vurgu yaptı. Prof. Dr. Pehlivanlı, pandemi döneminde özellikle e-ticaretin yükselen bir kavram olduğunu, uyum sağlayamayan veya rekabet edemeyen firmaların bu dönemde rakiplerinin gerisinde kaldığını söyledi. Pehlivanlı, "Değişim sadece dijital platforma yatırım yapmak değil, sizin müşteri alışkanlıklarınızı e-platforma taşımanız gerekmekte. Proaktif olmadıkça rakipleri yakalamak mümkün olmaz. Risk yönetimi ve riskleri öngörerek önceden inisiyatif almak, şirketlerin rekabet ortamında ayakta kalması açısından da kritik bir faktör. Risk yönetimi, sadece büyük şirketler için geçerli bir kavram değil, her ölçekteki işletmelerin ihtiyacına göre konumlandırılabilecek elzem bir yapı. Risk yönetimine göre işletmeleri yönettiğiniz takdirde, değişimi yakalama ihtimaliniz de daha yüksek olacak. Bu sayede sürdürülebilir bir işletmeyi hayatta geçirmiş olursunuz” dedi.

‘Ezberler bozuldu’

Maltepe Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan da “Salgının hızla yayılmasıyla birlikte, dünya bir anda durdu. 4 milyara yakın insan evlerine kapanmak durumunda kaldı. Bir anda bildiğimiz, alıştığımız dünyanın değiştiğini gördük. Bildiğimiz bütün ezberler bozuldu. Artık bir ülke öksürdüğü zaman bütün ülkeler nezle oluyor. Bu da bizi değişimlere ayak uydurmaya, dijitalleşmeye uyum sağlamaya yöneltiyor. Birçok firma, cirolarını ve müşterilerini kaybetti. Her şirket kendini değiştirmek zorunda. Değişime hiçbir kuruluşun veya kurumun direnmesi mümkün değil. Şirketlerin de gücü, başarısı ve çalışanlarının değeri, böyle kriz dönemlerinde ortaya çıkmakta. Artık internet, hayatımızın değişmez parçası oldu. Bu süreçten geriye dönüş mümkün değil. Gelişmiş teknolojiden az gelişmiş bir teknolojiye dönülmez. O yüzden bu değişime uyum sağlayan şirketlerimiz gelecekte başarılı şirketler olacak” diye konuştu. 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.