Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dil ve Düşünce

A+A-

Medeniyet demek sağlıklı iletişim demektir. Çünkü medeniyeti kuracak gücü üreten bilimin temeli iletişimdir. İletişimin temeli ise dildir…

*

Tarihî birikim şöyle söylüyor veya böyle anlamamızı istiyor gibi geliyor bana; “Dil bozulunca adalet bozuluyor! Adalet yoksa kalkınma da olmuyor… Medeniyet de söz de kalıyor tabi…

*

Konuşan insanlar sağlıklı iletişim kuramıyorsa, sözler düşünceyi anlatamaz hale geliyor. Düşünce anlatılamaz veya anlaşılamazsa yapılması gereken görevler doğru yapılamıyor. Görevler hakkı ile yapılamazsa kültür ve töre bozuluyor. Töre ve kültür bozulunca da adalet şaşıyor. Adalet yoksa güç güce yeten biz düzen hâkim oluyor… Adam kayırma, yandaşlık artıyor sistem işlemez hale geliyor.

*

Anlık algılar ve anlık fikirler ile yaşayan insanlar ham fikir ile proje arasındaki farkı anlayamaz oluyor ve kolayca kandırılıyor… Millî kaynaklar israf ediliyor… Haklı olanın değil güçlü olanın kazandığı bir düzensizlik ile medeniyet kurulmuyor…”

*

İletişimi sağlıklı geliştirebilmek için, bazı temel sözcükleri, Düşünme gibi, Bilim, İlim, Bilgi, Malümat, Bilimsel düşünme, Adalet, Hak, İletişim, Medeniyet, Matematik, Gelişme, Kalkınma, Demokrasi, Laiklik, Alfabe, Cumhuriyet, Put, İman, Dost, Düşman, Kader, Faiz, İbadet gibi kavramları iyiden iyiye tanımlayıp aynı sözcük ile farklı şeylerin anlaşılmasını önlemek gerekiyor.

*

Zira birçok ortamda aynı düşünceyi savunan kişilerin bile kavgaya tutuştuğuna ve gereksiz yere ayrıştığına şahit oluyorum. Ayrışarak kalkınma olmaz!

*

İşim gereği gittiğim gördüğüm onca ülke arasında, en fakir en aç hatta en tembel ve sefil, geri kalmış ülkelerin çoğunun “Müslüman Ülke” adı altında sıralanmasından rahatsız oluyorum… Bu sefaletin sebebinin Müslüman olmak değil, Müslümanlaşırken farkına varmadan Araplaşmak olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

*

İslam “dini” hatırına kendi “dilini” bırakıp Arapça diline geçenler, dini anlayamadıkları gibi kendi aralarındaki iletişimi de kaybettikleri için sefil oluyorlar diyorum.

*

Sözcükler küçük ama taşıdığı anlamlar büyük, anlamlar üzerinde düşünmeyenler kolayca kandırılıyor diyorum. Kandırılmamak için kelimeler ve anlamlar üzerinde duralım diyorum.

*

Kanmak yerine işin aslını anlamaya çalışanlardan olmak duası ile, esen kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.