1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Din Hakikati ve Siyaset
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Din Hakikati ve Siyaset

A+A-

Din adamı sıfatı ile devlet hazinesinden maaş alanların görevi halka “hakikati”, “dinin aslını”, esasını anlatmak değil midir? Siyaseti kim yaparsa yapsın!... Din adamları görevlerini tam ve doğru yaparsa siyaset de temizlenir, millet de gelişir! Değil mi?

*

Peki, Diyanet İşleri Başkanımız, baş din adamımız “düşman kazansaydı daha iyi olurdu” diyecek kadar basireti kaymış birini niçin ziyaret eder? Bu ziyaretin altındaki amaç ne olabilir? Kısa bir düşünme buradaki sorunu çözer ama asıl sorun düşünmede… Ya düşünme yok ya da düşünme tekniklerine uymayan bir düşünme var.

*

Bu yüzden hep soruyorum, eğitim sistemimizi üzerine kuracağımız temele “hafıza kabiliyetini” mi yoksa “düşünme kabiliyetini” mi koymalıyız?

*

Akıl olmadan yaşanması mümkün olmayan hayatı, aklı kullanmayı reddeden yöntemler ile yönetmek ve kazanmak mümkün müdür? Kısa bir düşünme buradaki sorunu da çözer.

*

Düşünmeyi temeline alan eğitim sistemi algıyı geliştirme yanında zekâ ve muhakeme kabiliyetini besler. Bunu reddederek, hafıza üzerine kurulan eğitim insanlarda olayların öncesini ve sonrasını sorgulama, olaylar arasındaki ilişkileri anlama kabiliyetini köreltir, dolayısı ile kandırılmayı kolaylaştırır.

*

Özellikle din adına konuşanların kandırması bu yüzden kolaydır. Kanmış kişilerin kandırıldıklarını kabul etmeleri ise zordur.  Bu duruma düşen kişiler, güç ve imkân bulmaları halinde kandıkları yalan yanlış bilgileri siyasetlerine temel yapabilirler. Din adamlarının siyasete bulaşmaları, siyasi iradeye yaranmak için davranışlar sergilemeleri ve siyasete girmeleri bu yüzden hem millet hem de ümmet seviyesinde zararlıdır hatta tehlikelidir.

*

Sayın Diyanet İşleri Başkanımız şu soruya “efela tedebberun” emri ile uyumlu bir düşünme içinde cevap verme lütfunda bulunabilir mi acaba; “Düşman kazandığı ülkelerde dün neler yapmıştır ve o ülkelerin bugünkü durumları nedir?” Bir de mümkünse “siyaseti din adamlarına bırakan ülkeler ne durumdadır?

*

Haklı çıkmak için değil hakikati ortaya çıkarmak için konuşmak şartıyla, cevapları bekliyoruz efendim. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.