1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Dindar Kindar Olur mu?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dindar Kindar Olur mu?

A+A-

Geçen hafta Rusya seyahatim sırasında birkaç gözlemimi paylaşmıştım ve Mr. Putin’in Sayın Erdoğan hakkında söylediği övücü sözler ile uyguladığı politikalardaki çelişkiye dikkat çekmiştim.

*

Biz iki komşu ülkeyiz ve batı tarafından Rusya’ya uygulanan ambargo konusunda Rusya tarafında görünüyoruz. Biz içinde bulunduğumuz bloku karşımıza almayı göze alırken Rusya, Çin malı ithalatını Türk malı ithalatına tercih ediyor ve bizi de son derece ince bir diplomasi dili ile gönüllüyor. Yanılan biz oluruz inşallah diye düşünürken Rusya-Mısır yakınlaşması gündeme oturdu.

*

Suriye-Irak-İran hattında müttefik olduğumuz Suudi Arabistan ile Mısır konusunda karşı safa düşmemize sebep olan yüksek tonlu söylemlerimizi hatırlattı Mr. Putin’in sırtımızı sıvazladıktan sonra Mr. Sisi ile görüşmeye gitmesi.

*

Herkes her yere gidecek elbette, dünya lideri olmak düşmanlık ile kindarlık ile yumruk göstermek ile değil diplomasi ile tebessüm ile el sıkışmak ile başarılacak bir şeydir.

*

Şimdi Müslümanları katleden darbeci Sisi ile mi el sıkışacağız? diyenler olacak aramızda. Bu bizim de gönlümüze sığmıyor açıkçası ama Türkiye için tarihten gelen, milli ve dini duygular açısından anlamı olan Kırım’ın bir oldu bitti ile Rusya’nın kontrolüne geçmiş olmasını sessizce kabul etmemizin sebebi ne olabilir? Rusya pazarını kaybetmemek için demek yeterli olur mu? Peki, Mısır’daki pazarımız ne olacak?

*

Dünyada bir satranç oyunu dönüyor. Kimi ülkeler piyon, kale, fil, at, kimi ülkeler vezir, şah. Günümüz dünden biraz daha farklı, güç güce yetene sistemi artık yerini daha stratejik kuralların geçerli olduğu ekonomi ve teknoloji savaşına bıraktı yerini, kullandığı dil ise diplomasi… Bağırmayla, tehdit ile kin kusmayla varılacak yer ise… ?

*

İmanın yeri kalp ve beyindir her ikisi uyum içindeyse insan huzur bulur. İman ile dolu kalplerde kine, nefrete yer kalmaz. Müslüman’ın Müslüman ile kavgasında hangi taraf yenerse yensin kazanan başkaları olacaktır.

*

 

Kavgasını meşrulaştırmak için karşı tarafı kafirleştirmeye çalışanlara hatırlatacağımız şudur; tarihte Müslümanların öldürdüğü Müslüman sayısı, gayr-i Müslimlerin şehit ettiği Müslüman sayısından çok çok daha fazladır. Eğer bu gerçek bizi hala düşünmeye sevk etmiyorsa, düşünce gücümüz bizi, birilerinin doğruları için kavga edip, ölmeyi bırakıp, Allah’ın hakikati için yaşamaya yönlendirmiyorsa başımıza gelen ve gelecek her musibeti hak etmişiz demektir. Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.