1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Dış Politika
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dış Politika

A+A-

Türkiye dünyanın en zor yönetilen ülkelerinden birisidir desek, abartmış olmayız.1071’de Sultan Alpaslan’ın Anadolu’ya girişi ile başlayan, Selçuklu, Osmanlı İmparatorlukları, 1453’te Fatih’in İstanbul’u fethi, 1923’te Cumhuriyet’in ilanı ile devam eden süreç, batı tarafından hazmedilememiştir. Bundan sonra da hazmedilmesi güç görünmektedir. Hem böyle güzel bir coğrafya, böyle güzel toprakların Türklerin elinde olması, hem de Türklerin İslam’ın bayraktarlığını yapması, Hristiyan haçlı zihniyeti ve Siyonist zihniyet tarafından kabul edilememektedir. Bunun için de, sürekli Türkiye’de sorun çıkarılması istenmektedir. Türkiye’deki öğrenci olayları, sağ sol çatışmaları, mezhep çatışmaları hep bu ülkenin önünü kesme gayretleridir. Rahmetli Menderes, Özal ve Erbakan’a hep bu minval üzere operasyonlar yapılmıştır. Şimdi de Recep Tayyip Erdoğan Bey’e aynı operasyonlar yapılmaktadır. Malum AK Parti iktidarı ile memlekete siyasi ve ekonomik istikrar gelmiştir. İlk kez IMF’ye borçlar ödenmiş, hatta borç verecek noktaya gelinmiştir. Memlekette hak ve özgürlükler daha ileri aşamaya gelmiş, demokratik reformlar yapılmıştır. Üçüncü köprü, üçüncü havaalanı, Marmaray, tüp geçit, körfez köprüsü gibi yatırımlar yapılmış, Türkiye kendi otomobilini, kendi uçağını, kendi uçak gemisini yapacak hale gelmiştir.
***
Cumhurbaşkanı’mızın söylediği; ‘Dünya beşten büyüktür’ sözü çok anlamlıdır. Dünya’da yaklaşık 200 ülke vardır. 5 ülke Birleşmiş Milletler’de veto hakkına sahiptir. Ve onların dediği olmaktadır. Türkiye yükselişiyle, 2023 hedefleriyle dikkat çekmekte, bu durum küresel güçlerin menfaatlerine ters düşmektedir. İşte bu nedenle Türkiye’nin önü kesilmek istenmekte ‘One minute’ demesi istenmemektedir. Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği, Amerika ve Rusya ile ilişkileri değerlendirirken meseleyi bu perspektiften ele almak lazımdır. Avrupa Birliği ülkeleri eski etkileri olmasa bile, hala dünyanın en önemli topluluğudur. Fransa ve İngiltere 500-600 milyar dolar ihracatlarıyla, Almanya 1,8 trilyon dolar ihracatı ile dünya ticaretinde ve siyasetinde önemlidirler. Almanya’nın; ‘Ermeni Soykırımı vardır’ diye tasarıyı meclisinde kabul etmesi, gezi olaylarını desteklemesi, ekonomik operasyonların arkasında olması dikkate şayandır. Amerika’nın, dünya ekonomisinin yüzde 25’ini kontrol etmesi, 2 trilyon dolar ihracatının olması, dünyanın en güçlü ordusuna sahip olması, hem dünya üzerinde hem de Türkiye üzerinde operasyonlar yapması gene aynı mantık, aynı üst akıl projesidir. DAEŞ, PKK, PYD ile ilgili ABD politikaları hep Türkiye’nin önünü kesmek, bölgeyi yeniden dizayn etmek istemektedir.
***
Rusya ise yaklaşık 600 milyar dolar ihracatı ile dikkat çekmektedir. Ancak petrol fiyatlarının düşmesi geliri büyük oranda doğalgaza bağımlı olan Rus ekonomisini sıkıntıya sokmuştur. Ancak bu ülke hala güçlü ordusu ve siyasetteki ağırlı ile dünyada önem arz etmektedir. Son Suriye işgali bile dünyadaki etkinliği artırmak ve sıcak denizlere inmek arzusundan kaynaklanmaktadır. Türkiye yakın komşularıyla şu anda sıkıntılı diplomatik ilişkiler sürdürmektedir. Suriye, Irak, İran Mısır hatta İsrail ile problemler vardır. Ancak son zamanlarda Binali Yıldırım Bey ve hükümeti tarafından ilişkilerin iyileştirilmesi gündemdedir. Bu iyileşme çalışmalarını doğru buluyor ve destekliyoruz. Dünya konjonktör ve dengeler ortadadır. Türkiye zor bir platformda ilişkilerini sürdürmektedir. Ancak bu zorluklara rağmen Türkiye, dünyada olmazsa olmaz ülkelerden birisidir. İnşallah, dik duruşumuzla iyi diplomasi ile ölçülü politikalarla menfaatlerimizi koruyacak, daha iyi noktalara geleceğiz. Biz, Cenab-ı Hakk’ın bu milletin önünü açacağına inanıyoruz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.