1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Dış Ticaret Açığının Artış Tehlikesi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Dış Ticaret Açığının Artış Tehlikesi

A+A-

Ülkemizde son yıllarda gederek artan dış ticaret açığı endişelere de neden olurken, paralel olarak oluşan cari açık da tehlike sinyali veriyor. Gümrük Bakanlığı verilerine göre, Temmuz ayında dış ticaret açığı yüzde 80,41 artış kaydederek 8 milyar 788 milyon dolara çıktı. Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, Temmuz ayındaki ihracat 12 milyar 644 milyon dolar iken, ithalat ise 21 milyar 432 milyon dolar oldu. Gümrük Bakanlığı’nın Temmuz ayına ait dış ticaret verilerine ilişkin yayınladığı bülteni sizlerle paylaşmak istiyorum. Buna göre, 2017’nin Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 28,69 artarak 12 milyar 644 milyon dolara yükselirken, ithalat ise yüzde 45,84 artışla 21 milyar 432 milyon dolara ulaştı. Dış ticaret hacmi bu dönemde yüzde 38,97 artış gösterdi ve 34 milyar 76 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Söz konusu dönemde dış ticaret açığı yüzde 80,41 artarak 8 milyar 788 milyon dolara ulaştı. Yani ihracatın ithalatı karşılama yüzdesi azaldı. Temmuz ayında en çok ihracat yapılan fasıllar ise şöyle: 2 milyar 73 milyon dolarla ‘Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları’. 1 milyar 317 milyon dolarla ‘Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler’. 1 milyar 75 milyon dolarla ‘Kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler’.

***

Yine Temmuz ayında en çok ithalat yapılan fasıl ise 2 milyar 896 milyon dolarla mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler oldu. Ülkelere göre ihracat ve ithalata gelince de durum şöyle: Geçen ay en fazla ihracat 1 milyar 215 milyon dolarla Almanya'ya yapıldı. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 98 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri ve 810 milyon dolarla İngiltere izledi. En fazla ithalat ise 2 milyar 133 milyon dolarla Çin'den gerçekleştirildi. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 828 milyon dolarla Almanya ve 1 milyar 789 milyon dolarla Rusya takip etti. Gümrük idareleri tarafından Temmuz ayında tahsil edilen vergiler 7 milyar 876 milyon liradır. Diğer taraftan Mayıs ayında Merkez Bankası tarafından açıklanan finansal kesim dışındaki firmaların net döviz açığı Mayıs ayında 199 milyar 968 milyon dolara yükseldi. Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları 110 milyar 331 milyon dolar, döviz yükümlülükleri 310 milyar 299 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Varlıklar Mayıs’ta bir önceki aya göre 1 milyar 365 milyon dolar, yükümlülükler ise 4 milyar 139 milyon dolar artış gösterdi.

***

Mayıs döneminde net döviz açığı bir önceki aya kıyasla 2 milyar 774 milyon dolar artarak 199 milyar 968 milyon dolar oldu. Gelinen noktada dış ticaret açığının artması ekonomimizde bir tedirginlik oluşturuyor. Konuyla ilgili birçok sanayici ve işadamları dernekleri hükümeti uyararak tedirginliklerini dile getirmeye devam ediyor. Özellikle bu durum karşısında bir an önce önlem alınması konusunda hükümeti uyarıyorlar. Dış ticaret açığının cari açığa olan etkisiyle ortaya çıkan tablonun hoş olmayacağını düşünüyorlar. İthalata dayalı bir ekonomik yapının gelişiyor olması, içerde birçok sektörü derinden etkileyecek ve üretimi istihdamı ve paralel olarak ihracatı zaafa uğratacağı bir gerçektir. Yani kalıcı zararlar verme noktasında tehlike sinyali oluşturuyor. Artık dış ticaret açığının artışının önüne geçilmesi ve bunun için gereken tedbirlerin alınması gereklidir. İlerde ciddi tehlikeler yaşamak istemiyorsak bu konuda hükümet biran önce gerekenleri yaparak önemler almalıdır. Bizlere düşen görevde ülkemizin artan dış ticaret açığı sonucu oluşan cari açığın kapatılması noktasında elimizden gelen katkıyı yapmaktır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.