1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Diyanetin Açıklaması
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyanetin Açıklaması

A+A-

Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı "din konusunda toplumu aydınlatmak" ve "İslam dininin temel kaynakları ve metodolojisi ışığında" topluma sahih dini bilgiyi ulaştırmakla görevlidir. Bu görevinin gereği olarak yaptığı “her türlü gayrimeşru cinsel ilişki dinen büyük bir günahtır” açıklamasından ve Başkan Ali Erbaş’ın 'Zina ve eşcinsellik haramdır' sözlerinden "nefret söylemi" veya “ayrımcılık” çıkarmak, son derece haksız ve sorumsuz bir davranıştır.

*

DİB görevini yapmıştır, doğru olanı yapmıştır!

*

Buna tepki gösterenler kimlerdir, ne niyettedir? Böyle bir konuda tepki gösteren kişiler ile uğraşmak yerine, tepkinin kaynağı olan fikre bakmak daha doğru olur kanaatindeyim ve bu fikir aslında bir fikir midir? sorusu ile başlamak gerekir diye düşünüyorum. Böylece tartışma daha sağlıklı olacaktır.

*

Bunun dışında, DİB’nın, görevini yaparken siyaset açısından bir çelişki içine düştüğünü söyleyerek konuya başka bir bakış açısı getirenler de vardır. Şöyle;

*

Dinimize göre büyük günah olan “zinayı suç olmaktan çıkaran siyasal irade sahibi hükümet kimdir?” diye sorarak, “AK Parti hükümeti yaptı ise savunmasını yapsın, önceki hükümetler yaptı ise, AK Parti hükümetleri 18 yıldan beri elinde tuttuğu siyasal iradeye rağmen bu yanlışı, hala niçin düzeltmediğini açıklasın” diyenler var… Zira bu kanun Cumhuriyet tarihinde bu kadar güce sahip AK Parti’nin değiştirmeye güç yetirdiği kanunlar yanında çok da zor değildir. Peki, DİB bu konuda bir yorum yapabilmiş midir?

*

Bir de, burada açılımını yazmaya haya ettiğim “LGBT gibi çarpık işlere izin veren İstanbul Sözleşmesi 2012 yılında niçin imzalandı? AK Parti hükümeti buna niçin izin verdi?”  diye soranlar var! Zira bu kanun “eşcinselliği meşru kabul etmekte ve yaygınlaşmasına olanak tanımakla” birlikte zamanla aileyi ve toplumu yıkıma götürecek bir etkiye sahiptir. Hatta, bu kanun emperyalist batının Müslüman Türk Aile yapısı üzerinde düşmanlığını icra edebileceği şekilde gedikler açan bir kanundur. Peki, DİB bu konuda bir yorum yapabilmiş midir?

*

Anayasal bir kurum olan DİB "din konusunda toplumu aydınlatmak" ve "İslam dininin temel kaynakları ve metodolojisi ışığında" topluma sahih dini bilgiyi ulaştırmakla görevlidir. DİB kanunun verdiği görev ve yetki çerçevesinde çalışırken, “siyasete alet olmamalı, çifte standart uygulamamalıdır”... Hem kendisini hem de yüce dinimiz İslamı siyasetin dışında ve üzerinde tutmalıdır.

*

Aksi halde, görev alanına giren konularda yaptığı doğru ve gerekli açıklamalar da lekelenme tehlikesi altına girecektir ki bu kabul edilemez. Böyle haksız lekelenmelerin Müslümanlar üzerinde yapacağı etkinin vebali de doğrudan DİB’na ait olacaktır…

*

DİB kanunun verdiği yetkilerini kullanmak için kurduğu kurullara aldığı kişileri dikkatli seçmeli ve seçim kriterlerini bir daha gözden geçirmelidir… Ve elbette siyasal iradenin etkisinde kalmamalıdır. Dinimiz, siyasetin üzerinde tutulmalıdır! Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.