1. YAZARLAR

  2. Saliha Evkaya

  3. Doğru Gözlüğü Nasıl Seçebiliriz?
Saliha Evkaya

Saliha Evkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Doğru Gözlüğü Nasıl Seçebiliriz?

A+A-

Bu yazımızda güneş gözlüğünün öneminden söz edeceğim. Güneş gözlükleri günümüzde genellikle güneş ışınlarının göz kamaştırıcı etkisinden korunmak için ya da şık bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. Ancak güneş gözlüklerinin çok daha önemli olan asıl görevi, gözleri güneşin yaydığı ultraviyole ya da diğer ismiyle morötesi ışınların göze verebileceği hasarlardan ve neden olabileceği ciddi göz hastalıklarından korumaktır.

Doğru gözlüğü seçebilmek için nelere dikkat etmeliyiz

*Gözlük çerçevesinin yüzün büyüklüğüyle orantılı olması gerekir.

* Buna karşın çerçeve şeklinin yüz şeklinin tam tersi olması tavsiye edilir.

* Oval yüzlere hemen her çerçeve uyar. Özellikle yumuşak köşeli çerçeveleri tercih edebilirler.

* Kare yüzlüler oval ve yuvarlak çerçeveleri tercih edebilirler. Köşeleri yumuşatmak için kıvrımlı çerçeveler yüze anlam kazandırabilir.

* Uzun yüzlüler ise enine hatları kısa olan, boyuna hatları uzun olan yuvarlak ve kare çerçeveleri tercih edebilirler. Böylece yüzün olduğundan daha kısa görünmesi sağlanabilir.

* Yuvarlak yüzlüler, köşeli dikdörtgen ve geniş çerçeveleri tercih etmelidirler. Ayrıca şakaklara doğru uzayan çerçeveler de daha uzun bir profil etkisi verir.

* Üçgen yüzlerde ise yüzün alt kısmındaki vurgu azaltılmalıdır. Üst hatları düz olan çerçeveler tercih edilebilir.

Gözlük yüze temas ettiği noktalarla uyumlu olmalıdır. Yanaklara ve şakaklara baskı yapmamalıdır.Alttan, üstten ve yanlardan ışık almayacak şekilde tam oturmalıdır.

* Çerçeve renginin ten rengi ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.

* Ayrıca gözlük seçimi sadece göz bozukluğunu düzeltmeye ya da güneş ışınlarından korunmaya yönelik bir seçim değil, kişinin kendi stilinin de yansımasıdır.

* Gözlük kullanımı günlük kullanım ve spor esnasında kullanım olmak üzere ikiye ayrılmalıdır. Spor yaparken mutlaka darbeye ve kırılmaya karşı dayanıklı çerçeveler tercih edilmeli, günlük kullanımda ise hava şartlarına göre seçim yapılmalıdır. Örneğin çok güneşli ortamlarda koyu camların tercih edilmesi ya da kapalı havalarda ve iç mekânlarda daha açık camlı gözlüklerin kullanımına özen gösterilmelidir.

* Güneş gözlüğünde numaralı cam kullanımı bir çok gözlük kullanıcısı için bir soru işaretidir.

Markalı bir ürün alıp, camlarını numaralı yaptırmak o ürünün cam özelliğini kaybeder mi? Belli patentlere sahip özel lenslerle üretilmiş gözlükler hariç, lisanslı güvenilir bir optikçide yaptıracağınız numaralı güneş camları aldığınız ürünün camından daha özelliksiz değildir. Aynalı bir cam tercih ettiğinizde bire bir aynı rengi uygulanamayabilir, ancak UV filtresi, polarize özelliği ya da fotokromik cam gibi bir çok seçenek eklenerek numaralı güneş camı üretilebiliyor.

* Polarize cam /UV Filtreli (ultraviyole) cam ayrımı. Lisanslı optikçilerden aldığınız markalı her güneş gözlüğünde UV filtre vardır ve olmalıdır. Polarize filtre ise bir seçimdir. Polarize cam, deniz kenarında, karda ya da araba kullanırken yansıyan ışıkları engeller. Yansıyan ışıkların yüksek olduğu yerlerde bulunuyorsanız polarize cam tercih edebilirsiniz. Güneş gözlüğünün polarize olmaması gözü bozmaz, göz sağlığına zararlı değildir. Ancak UV koruma olmaması gözünüzde kalıcı zararlar bırakabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar