1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Doğruyu Vermeden Başarı Beklemek
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Doğruyu Vermeden Başarı Beklemek

A+A-

Futbol altyapıları ve futbol okulu dediğimiz yerlerde eğitim almaya gelen sporculara "takım" yaratmak diye bir olgudan söz etmek çok anlamlı ve yerinde bir anlayış olmadığını belirtmek gerekir. Hele ki altyapılarda sporculara "kazanan takım" ya da "şampiyon takım" yaratma gibi düşünceler hevesler, yapılan eğitimin amaçlarının olduğunu ve isteklerin tartışmalı bir altyapı eğitiminin varlığını göstermektedir. Yani anlayacağımız "Kazanan takım" ya da "Şampiyon takım" yaratma isteği "iyi" ve "özellikli futbolcu" yaratmayı ve yetiştirmeyi sağlayamadığı gibi başarılı olması da imkansızdır. Çünkü kazanma ve şampiyon olmaya odaklanmış bir takımda bireyler/sporcular için hedef kazanma ve şampiyon olmaktan başka bir düşünceye sahip olmamaktadır. Bunun için yapılması gereken sadece onlara karşısındakini yenmiş olman gerekir diye anlatılması yanlış bir tutumdur. Çünkü onlar için olumlu davranış ve becerilerden daha çok, yenmiş olmak daha önemli ve gerekli gibi düşünceye başlayan bir sporcunun "iyi" ve "özellikli" olmaya çalışmasını hem isteyemezsiniz hem de bekleyemezsiniz. Hedef sadece kazanmak olgusu olduğu için, Oysaki yapılması gereken altyapılarda yaş ve dönemlerine uygun şekilde planlanan çalışma ve eğitimlerde "iyi oynayan" takım, yaratıcılık özelliği olan ve isteği olan sporcularla çalışmak ve onların hedefi olması daha doğru şekilde ilerlemelerini sağladığı gibi emin adımlarla başarıya giderler. Bunun geri bildirimi nasıl olur derseniz iyi oynayan takım, isteği ve hedefi, hem bireysel olarak hem de takım olarak düşünen bireyler/ sporcular için "futbola ilişkin gerekenleri iyi yapmaya" doğru yapmaya odaklanmalarını sağlar. Sporcular, attıkları ve yedikleri gollere değil gerçekleştirdikleri davranışlara ve becerilere odaklanıp güzellikleri ortaya sunarlar. İyi oynayan birey ve iyi oynayan takım hedefleri doğrultusunda ilerlerse eninde sonunda giderek kazanan sporcu ve kazanan takım olgusuna dönüşür. Buda izlemeye gelenlerin düşüncesinde bireysel olarak ve takım olarak keyifle izlenmelerini sağlar.

Şunu Unutmayalım ki;

"Kazanan takım" ve "şampiyon takım" yaratma isteğinin "iyi oynayan" takıma dönüşme ihtimali, "İyi oynayan" takım yaratma isteğinin "kazanan takım ya da "şampiyon takıma" dönüşme ihtimali kadar yüksek değildir. Yani altyapı maçlarında kazanma ve şampiyon olmaya değil, iyi oynamaya odaklanmış çocuklar yetiştirmeyi amaçlayan antrenörler ve yöneticiler şunu bilmelidirler ki; geleceğe ilişkin daha doğru bir anlayış içinde olmalıdırlar ve yapılanmalarını ona göre yapmalıdırlar. Altyapı ve futbol okulu dediğimiz yerlerde eğitim ve ifade şekli çok önemlidir.

Antrenör seçimlerini çok iyi yapmalıyız ki ülke futbolu olarak da iyi yerlere gelelim. Ama görüyoruz ki yapılan yanlışlıklar menfaat ve çıkar olarak gelişmemize engel teşkil ediyor. Hiçbir şey reklam değildir, amaç doğruyu yaparak kazanmaktır.

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.