Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Doğu Akdeniz

A+A-

Dünü doğru anlamadan bugünü anlamak mümkün değildir.  Ve anlamayanların doğru politikalar yürütmesini de doğru tedbirler almasını da bekleyemeyiz.

*

Yanlış politikalardan sonra başa bela gelince düşmanı suçlamanında da, almadıkları tedbirler yüzünden başa bela gelince sert(!) tepki vermelerinin de bir yararı görülmüş değildir.

*

Dünü doğru anlamak için tarihi doğru yazmak ve doğru okumak gerekir.

*

Şu sözler herkesin dilindedir; Türkler tarih yapar ama tarih yazmaz, yazanlar da Türkleri yanıltır, Türklerin hakkını yer, vb…

*

Bu sözler ile konuşanlar konuştuklarını anlıyor mu? Şüphe ediyorum doğrusu, Çünkü, Türkler tarih yapar ama tarih yazmaz, yazanlar da Türkleri yanıltır sözüne bir son vermek için Mustafa Kemal Atatürk, Türk Tarih Kurumu’nu kurdurmuştur.

*

Çelişkiye bakınız ki, TTK’nun kurulması ile Türkler kendi tarihini yazamaya başladıktan sonra, tarih yalan söylüyor diyen birilerine kananlar da yine aynı Türklerdir! Türkler midir ya da Türk gibi görünenler mi? Bunu size bırakıyorum…

*

Bize tarih diye anlatılanları doğru anlamak için temele şu bilgiyi koymamız gerektiğine inanıyorum: Geçen yüzyılın başında İslam düşmanı, sömürgeci emperyalist devletleri durduran ilk kurtuluş savaşını Türk millet vermiştir ve Türk milleti bu savaşı kazanmıştır!

*

Türk milletinin zaferi ile itibarı sarsılan, karizması çizilen malûm devletler, hazmedemediği halde Türkiye Cumhuriyetini kabul etmek zorunda kalmış ve cephe savaşından istediği sonucu alamayacağını anlayınca savaşta B planına geçmiştir. Bu B planı aramızda beslediği kalleşleri ve hainleri kullanmaktır.

*

B planı gereği, düşman;

 - Din adamı gibi görünen  DİÇ'ler (dini içeriden çarpıtanlar) eli ile din elden gidiyor yalanını yaymış ve hala yaymaktadır.

 - Tarihçi gibi görünen  TİÇ'ler (tarihi içimizden çarpıtanlar) eli ile tarih yalan söylüyor diye diye kafaları karıştırıp, karışan kafalara düşman yalanlarını tarih diye yutturmuş ve hala yutturmaktadır.

*

Düşman yalanlarını komplo teorileri ile birlikte kolayca yutanlar bugün gözü önünde gelişen olayların iç yüzünü anlayamazken, tarihteki olaylar hakkında yorum yapıyor ve kendi tarihleri ile kavgaya giriyorlar.

*

Kendi tarihi ile kavgaya girenler, bugün başlarına gelen belaların sebebini doğru anlayabilir mi?

*

Gerçekleri anlamak yerine kandırılmış olanlar, bölgemize ve doğrudan bizim başımıza örülecek belalara karşı doğru politikalar geliştirebilir mi, yürütebilir mi, doğru tedbirler alabilir mi?...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.