1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Doğu Batı Aşk
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Doğu Batı Aşk

A+A-

***

Aşk… Kâinatın mayası… Aşk…

Birçok çeşidi ile hayatımızı sarmış olan, sanatın olmazsa olmazıdır aşk. Doğuda ve Batı’da ve dahi dünyanın her bir yerinde çeşitli şekillerde, çeşitli hallerde karşımıza çıkar aşk. Ünlü şair Cemal Safi’nin ‘Benim Adım Aşk’ şiirinde dediği gibi:

“Var mı beni içinizde tanıyan?

Yaşanmadan çözülmeyen sır benim.

Kalmasa da şöhretimi duymayan,

Kimliğimi tarif etmek zor benim

 

Kimsesizim hısmım da yok, hasmım da

Görünmezim cismim de yok, resmim de

Dil üzmezim, tek hece var ismimde

Barınağım gönül denen yer benim.”

 

Doğu kültüründe de Batı edebiyatında da karşı cinsten birine duyulan aşkı konu edinen birçok hikâye, masal, destan, şiir bulunmaktadır. Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı, Tahir ile Zühre, Romeo ve Juliet, Ares ile Afrodit, hatta Uyuyan Güzel, Kül Kedisi Sindirella, Pamuk Prenses, Rapunzel…

Doğu hikâyeleri ile Batı hikâyeleri arasında bazı farklar, bir takım da benzerlikler bulunmaktadır. Doğu edebiyatında çöllere düşen, dağları delen, aşkının peşinde dertten derde salınan kişi erkektir. Batı edebiyatında ise şehrin uzağındaki mahzene kapatılan, yüz yıl süren uykulara dalan, zehirli elmayı yiyen kişi kadındır. Ayrıca batı edebiyatındaki eserlerin sonu genellikle mutlu biterken doğu edebiyatındaki aşk hikâyelerinde olaylar daha mistik bir şekilde ilerler ve sonunda genellikle kavuşma olmaz. Konuyla ilgili daha derin bir çalışma olan, Okutman Ayşe Ulu tarafından yazılan “Aşkın Doğu Ve Batı Yansımaları…” başlıklı makale okunabilir.

Sözün özü belki de şudur: Romeo ve Juliet ‘ve’ bağlacıyla bağlanmış iki ayrı bireydir, Leyla ile Mecnun ise ‘ile’ bağlacıyla bağlı bir bütündür.

***

“Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş...”

Bâki

 

Kültür Sanat Günlüğü

* “LÂLEZAR'DA SEM”: Her yıl, 15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Turizm Haftası Etkinlikleri kapsamında bu yıl 20 Nisan Cuma günü saat 20.00’de Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi'nde tamamen fotoğraf sanatçılarına özel, tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçıların rahatlıkla fotoğraf çekebilecekleri “Lalezarda Semâ” adlı Semâ Programı yapılacaktır. Ücretsiz olan ve önceden rezervasyon gerektirmeyen “Lalezarda Semâ” programına tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılar davetlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.