1. YAZARLAR

  2. Furkan Er

  3. Doğu Türkistan’dakiler Arap Olsaydı
Furkan Er

Furkan Er

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Doğu Türkistan’dakiler Arap Olsaydı

A+A-

Bu yazı belki biraz varsayım mahiyetinde olacak. O yüzden sadece fikir yürütelim. Doğu Türkistan’da yaşayan Türk soydaşlarımız, Arap ırkına mensup olsa idi, onlara yaklaşımımız nasıl olurdu?Öncelikle Doğu Türkistan’da olanlara bir bakalım. Camiler yıkılıyor,insanların namaz kılması, Kur’an okuması ve oruç tutması yasak. Asimilasyon politikası gereği, dillerini ve kültürlerini yaşatmaları engellenmiş durumda. Milyonlara kadar çıkan bir nüfus hapishanelerde işkence görmekte. Bazılarının iç organları Çin mafyaları tarafından, Çinli zenginlere satılmakta. Kadınlarına tecavüz ve işkence yapılmakta. Kardeş aile politikası çerçevesinde her Türk ailenin içine bir Çinli aile yerleştirilmekte. Yani namus sayılan evin içine Çinli insanlar girmekte. Karısının kızının yanındaki odada bir Çinli erkek yatmakta ve bunun adına asimilasyon denilmekte. Dil Şad Hatun gibi namus abidesi sayılan büyük bir şahsiyetin toprağında namussuzluğun her türlüsü yapılmaktadır.

***

Uluğ Türkistan denilen Türk coğrafyası Rus ve Çin işgalleri neticesinde iki ayrılmıştır. Batı Türkistan Sovyetlerin yıkılması ile bağımsızlığını kazanırken, Doğu Türkistan yaptığı birçok mücadeleye rağmen esir kalmıştır. Osman Batur, Enver Paşa, İsa Yusuf Alptekin, Rabia Kadir gibi büyük simalar, bu kutlu vatan için mücadele etmiş ve etmeye devam etmektedir.Öncelikle buranın işgal altında olduğunu kanıtlamak gerekmektedir. Bununda en açık yolu, Doğu Türkistan veya Uygur Eli dediğimiz nu topraklara Çin işgali sonrası Sincan (yeni topraklar) denilmiştir. Yani burayı Çinliler bizden almıştır. Onların ata toprağı veya fetih kazancı değildir. Yüzlerce yıldır devam eden mücadelede buna bir kanıttır.Bu durum karşısında Türkiye’nin tutumu nedir?

***

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Beybu konuda şunu söylemiştir: “Çin'in egemenliği, toprak bütünlüğü bizim için çok önemli. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz, soydaşlarımız var ama teröre bulaşırlarsa, toprak bütünlüğü, egemenlik haklarına açıkça karşı çıkarlarsa biz onlara olumlu bakmayız.” Benim bu açıklamadan yapabildiğim çıkarım, toprak sahibinin Çin olduğu ve toprağın asıl sahibi Türklerin bağımsızlık mücadelesinin adının terör olması. Buna tarihi süreçte bakmak gerekirse, Anadolu işgal edildiğinde burayı savunan Atatürk, acaba terörist miydi? Veya Türkistan’da büyük mücadele veren Enver Paşa teröre mi bulaşmış oldu? Kıbrıs’ı Rum işgalinden kurtarmak isteyen Rauf Denktaş’ın Milli Mukavemet Teşkilatı, terör örgütü müydü? Bunların cevabı eğer evet ise Doğu Türkistan’daki bağımsızlık mücadelesi bir terör hareketidir.Peki ya Doğu Türkistan Türkleri Arap olsaydı?Tepki aynen şu şekilde olurdu:Mazlum Müslümanın yanında olmak ümmetçiliğin gereğidir.İşgalci güçler emperyalist emelleri uğrunda Doğu Türkistan’da işgal bölgeleri yaratmaktadır.

Küçük yaşta öldürülen çocuklar hangi vicdanın eseridir?Orada şehit olanlar mücahitlerdir, davaları kutsaldır.Şehit olanlar için milli yas ilan etmeliyiz.İslam Birliği Teşkilatı toplanıp bildiri yayınlanmalı.Dünya basınında yer bulması için uğraşacağız.Gerekirse ekonomik yaptırımlar uygulanacaktır. Elçilikler kapatılacaktır.

Ama bunların hiçbiri olmuyor,

-Çünkü mazlum Türk.

-Çünkü Arap Türk’ten daha fazla Müslüman, daha fazla ümmet.

-Çünkü Şangay Birliğine girmek Çin ile iyi ilişkilerden geçiyor.

Çünkü, çünkü, çünkü…

Sonuç ise:

NE VAR İSE YILDIZDA VAR AYDA VAR

TÜRK’E YALNIZ YİNE TÜRK’TEN FAYDA VAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.