1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Doğumda ölümlerin önüne geçiliyor
Doğumda ölümlerin önüne geçiliyor

Doğumda ölümlerin önüne geçiliyor

Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara, anne ölümlerinin 2017 yılında sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ile yüz binde 14,6’ ya düştüğünü hatırlatarak, “Hedefimiz önlenebilir bir nedenle hiçbir annemizin hayatını kaybetmemesi” dedi.

A+A-

Mustafa Boyalı

Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Anne Ölümlerini Önlemede Acil Vakaya Yaklaşım’ konulu sempozyum düzenlendi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın mesajının okunmasıyla başlayan programa Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara’nın yanı sıra Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Zekeriya Mızrak ve Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neyhan Ergene de katılım sağladı. Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, kamu, üniversite ve özel hastanelerle birlikte Konya sağlığı adına önemli hedefleri gerçekleştirme kararlılığında olduklarını vurguladı.Prof. Dr. Koç, “Sağlık Bakanlığımızın yeni vizyonuyla da uyumlu olarak kamu, üniversite ve özel hastanelerle birlikte Konya sağlığına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Yaklaşık yılda 35 bin doğumun gerçekleştiği ilimizde anne ölümleri çok önemli bir risk olarak karşımıza çıkmakta. Bu önem arz eden konuyu en temel bilimsel yaklaşımlarla hem uzman doktorlarımızın bilgilerini tazeleme hem de gebelikle ilgili acil durumlar hakkında farkındalık oluşturacağımız toplantının son derece verimli olacağına inanıyorum” dedi.

Gelişmişlik göstergesi

Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara da dünyada en önemli gelişmişlik göstergelerinden birinin anne ölüm oranı olduğunu hatırlattı. Anne ölüm oranının bir ülkenin sağlık sisteminin çok iyi bir göstergesi olduğunu söyleyen Kara, “Bu göstergenin önemi sadece genç bir kadının hayatını kaybetmesinden ibaret değil, sağlık sisteminin tüm basamaklarının ayrı ayrı performanslarını değil, aynı zamanda birlikte ne kadar iyi bir eşgüdüm ile çalıştıklarını da gösterir”  diye konuştu.

Anne ölümlerinin 2000’li yılların başlarında yüz binde 64 iken 2017 yılında sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ile yüz binde 14,6’ ya düştüğünü belirten Kara, “2018 yılı rakamı çok yüksek ihtimalle yüz binde 14’ün altında çıkacak. Bu, sağlık çalışanlarımızın ve sağlık sistemimizin başarısı. Hedefimiz önlenebilir bir nedenle hiçbir annemizin hayatını kaybetmemesi” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.