1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Domates Güvesiyle Mücadele Projesi Üzerine
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Domates Güvesiyle Mücadele Projesi Üzerine

A+A-

Domatesin, yemeğin her çeşidinde tüketilen tarımsal bir ürün olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Sık tüketildiğinden dolayı da talebi çok olan ürünler içerisinde yerini alıyor. Türkiye domates üretiminde yüzde 7’lik payla dünya dördüncüsüdür. Tarım Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin domates üretimi yılda 11 milyon 850 bin tona ulaşıyor. Domates ihracatının hacmi önceki yıl 88 milyar dolara ulaşmış durumdadır. Özellikle tarım sektöründeki pazarı nedeniyle cazip bir ürün olan domates üreticisinin de en çok karşılaştığı sorun da domates güvesidir. Domates güvesiyle mücadele etmek içinde çiftçilerimiz ithal edilen bakterileri kullanıyor. Haliyle pahalı olan bakteriler girdi maliyetinin yükselmesine neden olurken, üreticinin kazancını da azaltıyor. Ülke olarak domates dahil tüm tarımsal ürünlerdeki zararlılarla mücadele için 600 milyon dolar ödüyoruz. Tarımsal ürünlerdeki zararlılarla mücadele için ithal yerine, kendi imkânlarımızla elde edilen bakterileri kullanmak ülkemize ve üreticilerimize yararlı olacaktır. Bunun içinde harcanan para dışarıya gitmez ülkemizde kalır. İşte bu anlamda Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Türk tarımına ivme kazandıracak yeni bir proje yürütecek. Gıda ve Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Konya Şeker ve PANKOBİRLİK ile birlikte yürütülecek olan proje ile domates üretimini olumsuz etkileyen organizmaların, kimyasal madde kullanılmadan ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Bu projenin üniversite de yapılan açılış törenine katıldım. Törendeki konuşmacıların bizlere aktardıkları bilgiler oldukça önemliydi. Sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim. 

***

Törende ilk konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nden Dr. Suat Kaynak, “Bizim projelerimize herkes başvurabilir. Bizim istediğimiz, projeyi özel sektör ile birlikte yürütmektir. Bütçenin, yüzde 70’ini bakanlık olarak biz veriyoruz ama projelerin yüzde 30’unu da diğer ortakların karşılamasını istiyoruz. Böylece yapılan araştırma geliştirme projelerinin tarafları da projenin bir parçası olmuş oluyor. Bu projeleri desteklemekteki amacımız, Türkiye’de tarımın ihtiyaç duyduğu üretime direk destek olabilecek yerli ürünler üretebilmektir. Ne yazık ki şu ana kadar milli imkânlarla domates zararlılarıyla mücadele edecek bakteriler üretilmemiş, bu projeyle de bunu başarmak istiyoruz. Türkiye’de zararlılarla mücadele için yurt dışına 600 milyon dolar ödeniyor. Büyük bir sektör ve bu sektörde milli ürünler üretmek istiyoruz, bu alandaki eksikliğimizi tamamlamak istiyoruz.”

Dr. Suat Kaynak, milli imkânlarla domates zararlılarıyla mücadele etmek için bakteri üretiminin gerçekleştirilemediğini hatırlatırken, birlikte başarılacağına dikkat çekiyor.

***

Proje hakkında bilgi veren Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş de “Kit ArGem dediğimiz, toplamda 25 milyon TL ile desteklenen, Kalkınma Bakanlığı’nca kabul edilmiş projemiz var. Ülkemizde üretilmeyen, yurt dışından ithal ettiğimiz, özellikle gıda alanında daha sonra sağlık alanına da geçecek, kimyasal kullanmadan, bakterilerle domates güvesini öldüren kit üreteceğiz. Dolayısıyla ülkemizde üretilmeyen, dışarıdan ithal ettiğimiz bu kitleri kendi imkânlarımızla üretmenin altyapısını kuracağız. Bu daha sonra özel sektöre de açılacak. İstenen kitler milli olarak üretilmiş olacak. Bu projemiz, en büyük projelerimizin başında geliyor. Domates güvesi ile mücadelenin yapılacağı bakterilerden üretilerek formülasyonun oluşturulacağı kitler, Konya Şeker ve PANKOBİRLİK ortaklığı ile üretilecek. Bu kitleri, Konya Şeker’in seralarında uygulayacağız. Pankobirlik ile Türkiye’de ticari olarak satılmasını sağlamış olacağız. Proje, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin yürütücülüğünde, Konya Şeker, PANKOBİRLİK ve Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü’nün ortaklığında yürütülecek.”

Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, projenin önemi üzerinde durduğu konuşmasında, domates güvesini öldüren kit üreteceklerini vurgularken, İstenen kitlerin milli olarak üretilmiş olacağını ve bu alanda en büyük projelerin başında geldiğini ifade etmesi de Konya için güzel bir gelişmedir.

***

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır da, “İnsanlar kimyasallarla doğayı bozuyorlar. Önce ticari kaygılarla bozdular ve tekrar düzene sokmak için de bizim paramızı alıyorlar. Bu parayı dışarı göndermemek için yapılabilecek iş bu ürünleri kendi imkânlarınızla üretmenizdir. İşte bu projenin amacı budur. Dünyada herkes tarım ve gıda isminden kaçarken Recep Konuk, Gıda ve Tarım Üniversitesi’ni kurdu, bunun ne demek olduğunu anlamamız gerekiyor. Bu büyük bir vizyondur. Türkiye’de hiçbir üniversitenin arkasında üretici güç yok. Üretici gücün kurduğu bir üniversite yok. Topraktan çatala kadar gelen alanda hâkimsiniz. Çünkü sizi kuran çiftçiler sizin altyapınız. Bakanlık için de şu önemli: Ben tarladan sofraya kontrol edeceğim bir alana girmek istiyorsam, pancar ekimi sistemini iyi görmem, iyi okumam lazım. Türkiye çapında uygulayacağım zaman bu sistemi kullanma becerisini göstermem lazım. O zaman milli güç oluyor” diyor.

Dr. Mikdat Çakır, insanların kimyasallarla doğayı bozduğunu ve bozulan bu doğanın tekrar düzene girmesi için de bizim paramızı aldıklarını dile getirirken, bu paraların dışarıya gitmemesi için yapılacak işin de bu ürünleri kendi imkânlarınızla üretmektir diyor. Bu anlamda da bu proje hem hayati önem taşıyor, hem de Türk tarımına gelecekte çok güzel katkılar yapacağı bir gerçektir.

Sonuçta 3 yıl içinde hayata geçecek olan projeden dolayı Konya Şeker ve pancar üreticilerinin kurduğu Pankobirlik’in bir üniversitesi olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’ni, emeği geçenleri kutlarken, başarı olmalarını diliyorum. Başarılı olacaklarına da inancım sonsuzdur.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.