İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dönüşüm

A+A-

“Filmlerimi yaparken ne yapacağım üzerinde çok fazla düşünmem; sadece açıklamaya kalkmadan bir şeyleri hissettirmeye çalışır ve bunu yakalamaya çalışırım."

Robert Bresson

 

***

“Titanic” filmini izlemişsinizdir. Leonardo Dicaprio’nun canlandırdığı Jack’in hikâye süresince yaşadığı dönüşümü hiç düşündünüz mü? Bu dönüşümün ilk göze çarpanı sokak serserisi görünümünden bilgin bir beyefendiye evrilmesidir. Bir diğer ve asıl dönüşümü ise anlık yaşayan, plan yapmayan bağımsız belki de umursamaz bir karakter olan Jack’in filmin sonunda aşkı için, sevdiği insan için canını verebilir hale gelmesidir. Sinema, tiyatro, dizi işte tam da budur. Dönüşümdür. 

Dönüşüm “Esaretin Bedeli” filminde masum, suçsuz ana karakterin filmin sonunda suç işlemeyi öğrenmesi olarak karşımıza çıkar. “Limit Yok” filminin Eddie’si güçsüz bir karakterden güç sahibine dönüşür. “Şeytan Marka Giyer”in Andy’si derbeder, pasaklı görünümünden şık, stil sahibi bir kadına dönüşür. “Banker Bilo” bir zengin bir fakir, bir köylü bir şehirli olan karakterlerin hikâyesini anlatır bize. “Vizontele”nin asıl odak noktası ise televizyonun hayatımızdaki meydana getirdiği dönüşümdür.

Bir karakter seçilecek. Karakterin bir hedefi olacak. Karakterin hedefine ulaşmasında karşısına engeller çıkacak. Engeller artarak devam edecek. Sonunda ne olacak? Genel iskelet bu şekilde. İşin en temel formülü bu… Metaforlar, anlatım dili, yazım teknikleri ise senaristin kalitesini ayrıca filmin vermek istediği mesajları belirleyecek. 

Keloğlan padişahın kızına kavuşabilecek mi? Yaz boyu yatan ağustos böceği kışın ne yapacak? Ormanda tek başına yolculuk yapan kırmızı başlıklı kızı izleyen kurt ne yapacak? Kız kurttan kurtulabilecek mi? Leyla ile Mecnun kavuşabilecek mi? Batman şehrini kurtarabilecek mi?

Bir hikâyeyi çoğu zaman içerisindeki dönüşümler, değişimler için dinler, izler, takip ederiz. Bir hikâye takip ederken belki de en çok takipçi olarak bizler dönüşürüz. Hepimizin daha iyiye, daha güzele dönüşmesi dileğiyle…

***

"Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın."

Jacques Tati

 

Kültür Sanat Günlüğü

* “Kültür Sanat Buluşmaları” kapsamında gerçekleştirilen “Kırkikindi de Yağmur” konulu program 19.04.2018 20.00’de Mevlana Kültür Merkezinde…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.