1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Dost mu, Düşman mı? (2)
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dost mu, Düşman mı? (2)

A+A-

Aramıza soktuğu ajanları ile fitne yayıp fesat çıkardığı, bize zarar verdiği için düşmanı suçlama… Düşman düşmanlık yapmak için vardır.. Kendini suçla! Düşman bu fırsatı ve cesareti hangi hatalarımdan, hangi eksik yönlerimden buldu diye kendini suçla.. Kendini suçla ki, hatalarını bulasın ve tarihin tekrar etmemesi için tedbirler alasın.

*

Bazı şeyleri de ilk defa öğrenmemi, fark etmemi, bazı şeyleri de hatırlayarak tekrar öğrenmemi sağladığı için minnettar olduğum oğlum Bilgehan ve kızım İremnur, her yurt dışı seyahatimde sorardı, “baba, o gittiğin ülke bize dost mu düşman mı?”... Anlatmaya çalışırdım. Bir gün “…başka ülkelerin bize dost veya düşman olmaları, bizim güçlü veya zayıf olmamıza bağlıdır…” sonucuna geldik. Dost mu? Düşman mı? soruları bitmişti yerine “Türkiye güçlü mü? Ne kadar güçlü? Dünyada kaçıncı?” gibi sorular gelmeye başladı.

*

Gündemdeki soruları da cevaplama çabalarını da yanlış ve yersiz buluyorum, zira soru; “Mr Trump, Sayın Erdoğan’a kaç dakika ayırdı?” yerine, “Türkiye ne kadar güçlü?...” olmalıdır. Güç; üretimdir, ihracattır, bilimdir, teknolojidir, uzlaşmadır, demokrasidir? Bir yazımda “İstediğin kadar bağırabilirsin ama ihracatın kadar duyulursun” demiştim…

*

Soru, “ABD, Türkiye’nin yanında mı, karşı tarafta mı?...” yerine “Türkiye üretimde, ihracatta, bilimde, teknolojide, demokraside nerededir?...” olmalıdır.

*

Soru sorandan, sorgulayandan korkmayın, cevap vermeyenden korkun. Doğru cevap vermeyenden, adil olmayandan korkun… Çünkü “doğruluk ve adalet mülkün olduğu kadar gücün de temelidir”.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.