1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Döviz ve Faizle Borçlanılmaz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Döviz ve Faizle Borçlanılmaz

A+A-

Gelişen olaylar nedeniyle dolar ve faizde iniş ve yükselişler yaşanıyor. 
Bu durum karşısında borçlu olan şirketlerin durumu iyiye doğru gitmeyebilir.
Döviz ve faiz yükselişi devam ederse önümüzdeki dönemde dengelerin değişmesi hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. Borçlu olan şirketler için zor dönem başlayabilir. Döviz ve faiz yükselişinden olumsuz etkilenmemek içinde bu tür borçlanmaları girmemekte büyük yarar vardır. Aksi takdirde döviz ve faizle borçlanan şirketler zor durumu girdiği gibi, piyasalara yansılamaları olumsuz olacaktır.
&&&
En iyisi döviz ve faiz borçlanmalarından uzak durmaktır. Önümüzdeki süreç tehlikeli ve zor bir süreçtir. Borç yükü fazla olan şirketlerin tedbiri elden bırakmaması gerekiyor. Küresel krizleri ve anlık siyasal gelişmeleri düşünürsek bu tür borçlanmalardan kaçınmaktan başka da çare yoktur. 1 yıl önceki yüksek beklentinin yerinde şimdilerde fazla bir şey kalmış değil. Dövizin yükselişiyle kur farkından kaynaklanan giderler finans giderlerini arttırıyor. Bu da maliyetleri arttırırken, karlılığı da düşürücü etkide bulunmaktadır.
Yatırım yapmak isteyen ve işletme sermayesine ihtiyaç duyan şirketler için yükselen faizler ayrı bir sıkıntı kaynağı oluşturuyor.
Artan faizler yatırımı engelleyici bir etken olarak öne çıkarken, firmaların hareket kabiliyetini sınırlayabilmektedir. Böylesine olumsuz şartlarda büyük şirketler aldıkları birçok tedbirle zor durumdan kurtulabilir. Ancak küçük şirketlerin daha çok zorlanacağı da bir gerçektir.
Bu tür şirketler daha dikkatli olmalıdır.
&&&
Peki, döviz ve faizin yükselişlerin arttığı dönemlerde ne yapmak gerekire gelince,
Öncelikle döviz ve faizle borçlanmalarından kaçınmalıdır.
Dövizdeki hızlı hareket ve faizdeki yükseliş ve inişler kısa zamanda normal seyrine dönecek gibi de gözükmüyor. Kuşkusuz böylesi bir durumda meselenin sadece ekonomik boyutunu değil, sosyal ve siyasal boyutunu da birlikte değerlendirilmelidir. Tansiyonun artması ya da belli bir dozda sürekliliğini koruması ekonominin iyiye gitmesini engelliyor.
Bu durum karşısında yapılması gereken de bellidir. En az etkilenmek için piyasa şartlarına göre yapılanmaktır. Tedbiri elden bırakmamakta büyük yarar vardır. Döviz ve faizle borçlanmadan uzak durmak önemlidir.
Ne dersiniz?
Bunu yapabilecek miyiz?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.