1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Döviz yerine TL’ye yönelmeliyiz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Döviz yerine TL’ye yönelmeliyiz

A+A-

Dövizin yükselmesine son aylarda ülkemizdeki yaşanan politik gerginlikler, AB ilişkilerinde yaşananlar, Orta doğudaki gelişmeler ve yansımaları, ABD’deki başkanlık seçimi gibi etkenler neden oluyor.  

Bundan dolayı da ekonomimiz olumsuz etkilenirken, döviz kuruyla çalışan bazı sektörlerde de sıkıntılar devam ediyor.

Hal böyle iken,  ulaşımdan gıdaya, imalat sanayiden birçok sektörde zarar etmeler sürüyor.

Böyle devam etmesi sonucunda ekonominin gidişatı ciddi anlamda etkilemesini sürdürürken, beraberinde de birçok endişelere de neden olacak gibi görünüyor.

Hatta Kasım 2016 buyana dövizin yükselişinden dolayı 216 Milyar lira kaybımız söz konusudur.

Bu kaybımızın yanı sıra, yılbaşından bu yana TL'deki yüzde 20’ye yakın oluşan değer kaybı dış kaynak ihtiyacı bulunan ve yüksek cari açık veren ülkemize kur zararı olarak da yansıyor.

Bunun içinde dövizin yükselmesine neden olanlar içinde yer alan politik gerginliklerden uzaklaşılarak, diğer nedenleri de asgariye indirmek için gerekenler yapılmalıdır.

Eğer gereken önlemler ve tedbirler zamanında alınmazsa bunun ağır sonuçlarını hep birlikte yaşayacağız.

Umarım kısa bir zaman içinde döviz kurlarının bu yükselişlerinin önüne geçilecek önlemler alınarak ülkemizin dövizden dolayı zararının önüne geçilir.

 Eğer kısa vadede bu önlemler alınmaz ise döviz kurundaki artışı da tutmak mümkün olmayacaktır. Bunun içinde kalıcı ve uzun vadeli çözümlere gidilmelidir.

Bunun yanında bizlerinde yapacakları vardır. Dövizle alışveriş yapmamak, borçlanmamak ve en önemlisi de TL’ye yönelmektir.

***

MÜSİAD Konya Şubesinin 22. Olağan Genel Kurulu toplantısına katılan ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, döviz konusunda uyarılarda bulunarak, “Bir taraftan ABD Başkanı'nın politikaları, AB'den ayrılan İngiltere ve yavaşlayan Çin gibi belirsizlikler var. Bunlara rağmen 2016'nın son çeyreğinde yüzde 1,8 küçülen Türkiye, 9 ay sonu itibariyle yüzde 2,2 büyüdü. Aynı dönemde ABD yüzde 1,6 büyürken, Almanya yüzde 1,5 büyüdü. Hem de herhangi bir darbe ya da çevrelerindeki bir savaşla muhatap olmadıkları halde. Dövizdeki oynamanın bir ayağı da dış kaynaklıdır. Bir ayağı ise spekülatiftir. Bu işe biraz sabredeceğiz. Hangi para biriminde geliriniz varsa o para biriminden borçlanın. Riskinizi minimize edin” diyor.

Nail Olpak, özellikle hangi para biriminde gelirimiz varsa ise, o para biriminden borçlanmamız gerektiğine dikkat çekerken, döviz yükselişlerinden dolayı da riskimizi minimize etmemiz konusunda bizleri uyarıyor.

***

Son söz olarak söyleyeceğim ise, bugünden itibaren ticaretimizde, alışverişlerimizde ve borçlanmalarımızda dövizden uzak durarak TL’yi tercih etmeliyiz.

Özellikle ithal kökenli ürünlerden uzak durmalı ve yerli mallarını tercih etmeliyiz.

Böyle yapmakla kaybetmeyiz. Aksine kazanırız.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.