1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Dövizdeki Artış Tehlikeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Dövizdeki Artış Tehlikeli

A+A-
Son günlerdeki gelişmelerle birlikte hükümetin kurulmayışı ve seçime gidilmesiyle oluşan siyasal belirsizlikten dolayı ekonomimiz iyi durumda değil. Buna ilaveten dolardaki artış da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkarken, özel sektörü olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor. Dolardaki bu artış, döviz cinsinden dış borcu olan özel sektör için tehlike oluşturuyor. Dolar’da yaşanan sürekli yükselme özellikle döviz cinsinden dış borcu bulunan özel sektör için iyi bir durum değil. Konuyla ilgili endişelerini kamuoyuyla paylaşan Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Bülent Aymen, “Son zamanlarda dolarda yaşanan yükselme özellikle döviz cinsinden dış borcu bulunan özel sektör için büyük bir tehlike oluşturmaya devam ediyor” diyor.
***
Bülent Aymen, dolardaki artışın ihracatçıya yarayacağı düşünülse de ihraç kaydı ile ithal edilen birçok hammadde ve ara malının dolar karşılığı geldiğini ifade ederken, bu durumun üretim maliyetlerini artıracağı gibi, firmaların rekabet gücünü de zayıflattığını ve bunun sonucunda da piyasada bir moral bozukluğuna neden olacağına dikkat çekiyor. Diğer taraftan Çin’de yaşanandevalüasyon nedeniyle emtia fiyatlarının düşmesini takip eden süreçte, emtia fiyatlarını da aşağıya çekmesiyle birlikte Türk firmaları birçok üründe dünya piyasalarında pazar kaybı yaşıyor. Bunun sonucunda Türkiye’nin ticaretinde bir daralma gözüküyor.
***
Peki, bunun karşısında ne yapmalıyız sorusunun cevabına gelince; öncelikle dolarda belki ihraç ürünlerinde de sabit kur uygulamasına geçilebilir. Buna ilaveten Türkiye’nin yanı başındaki pazarların kapanma derecesine gelmesinin önüne geçilmeli. Orta Doğu coğrafyasında özellikle Türk ihraç ürünlerinde yaşanan lojistik sorunların giderilmesi gerekir. Bütün bunlar için zaman geçirmeden ikili ilişkileri artıracak politikalar hayata geçirilmeli. Tabi ki bütün bunlara yapacak ve sorunları çözecek bir hükümet olmalı. Ülkemizin çözülmesini beklediği sorunlar gibi, bu sorununda giderilmesi için sanırım 1 Kasım 2015’te yapılacak olan seçim sonrası kurulacak olan hükümeti bekleyeceğiz.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.