Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dövize Yan Bakan

A+A-

Bir ülkede bakan olmak ne büyük nimet değil mi? Bu nimete layık olmak kolay mı? Kolay değil tabi ki. Tüyü bitmedik yetimlerin haklarını koruyacak bir hassasiyet ve adalet ile devleti yönetmek üzere kurulması gereken hükümetin bakanı olmak için; iyi eğitimli olmak yetmez, tecrübe ve yetkinlik sahibi olmak da gerekir. Karakter sahibi olmak yetmez, karizma sahibi olmak da gerekir. Ahlaklı olmak yetmez, erdem sahibi olmak da gerekir. Akıllı olmak yetmez, feraset sahibi olmak da gerekir. Zeki olmak yetmez, basiret sahibi olmak da gerekir. Muhteris olmak yetmez kifayet sahibi olmak da gerekir. Kayırılan olmak yetmez, liyakat sahibi olmak da gerekir. Yani işin ehli, layığı ve hak edeni olmak gerekir.

*

Aşiret devletlerinde veya kabile devletlerinde ilkel, geri kalmış kafalarda bu özellikleri arayan olmaz ve soranı suçlayan da, dışlayan da çok olur. Devletin milletin başına bir bela gelince düşmanı en çok suçlayan, en iyi bağıran kahraman olur. Tedbir almak yerine tepki vermek ne işe yarar? ‘Ha bu ders olsun da bundan sonrası için tedbir alın bari!’ diyenleri dinleyen de az olur anlayan da... Ama yandaşlar, durumu anlamadan, futbol takımı tutar gibi yanlışı savunma yarışında. Bu da ayrı bir yara!

*

Geçen hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı makamına layık görülen bakanımız “…birçok yoksulluk tanımı var; mutlak yoksulluk var, aşırı yoksulluk var, göreceli yoksulluk var, nesnel yoksulluk var, öznel yoksulluk var…” diye bir açıklama yapınca ben de acizane “kaç çeşit bakan tanımı” var acaba diye sormuştum.

*

Sorumun cevabını ararken, Hazine ve Maliye Bakanlığı makamına layık görülen bakanımızın istifa haberi düştü piyasalara. Hem de ne istifa?! Eskiden istifa etmenin bile bir karizması vardı dedirten cinsten.

*

Son olay ile birlikte, bakan çeşitleri konusunda şöyle bir özetleme yaptım. Siz de ekleme yapabilirsiniz elbette:

1-Makamın hakkını verecek eğitim, tecrübe ve yetkinliğe sahip olan bakan.

2-Arkadaşım olan veya arkadaşımın çocuğu, yeğeni, eniştesi, damadı olan bakan.

3-Bize oy veren tarikatın, cemaatin adamı olan bakan.

4-Benim bir şeyden haberim yoktu telefon geldi bakan oldun dediler diyen bakan.

5-Ekonomiye, enflasyona, işsizliğe, dövize yan bakan.

*

Bakan olmak liyakat yanında basiret ve feraset gerektirir. Bakanlık makamı durumu idare etme makamı değildir. Bakanlık, milletin imkânları ile ihtiyaçlarını en adil şekilde karşılamak için bilime uygun çalışmanın yeridir… Ciddiyet gerektirir, öyle böyle değil, senin benim anlayacağımız bir ciddiyetten söz etmiyorum. Çünkü bazı bakanlıklar, sadece kendi halkının değil tüm dünyanın saygısını ve güvenini kazanmak zorundadır.

*

Şimdi, soru şudur, bir ülkenin ekonomi bakanı istifa edince, o ülke ekonomisinin göstergesi olan para değer kazanıyorsa, o ekonomi bakanının ne çeşit bir bakan olduğunu düşünürsünüz?

*

Ülkemde, düşünerek cevap verenler artmalı!

Görüyorum her yerde yanlışı savunan yalakaları,

Bunların yok, devlet-millet menfaati ile alakaları,

Varsa yoksa kendi cepleri ve menfaatları,

Yandaşlıktan başka bir şeye çalışmıyor kafaları!

Dilimde hep, işin ehline verildiği bir gelecek duası

Görüntüye, şekle kanmak yerine

İşin aslını, hakikati anlayan üzerine olsun Allah’ın selamı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.