1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Dövizi Bozdurduk Ya Sonra
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dövizi Bozdurduk Ya Sonra

A+A-

Su ve rüzgar toprağa nasıl şekil veriyorsa, şekilleri nasıl değiştiriyorsa, zaman da hayatımıza şekil veriyor. Değiştiriyor zevklerimizi, dertlerimizi, hatta savaşlarımızı. İlk çağlarda taş ve sopa ile yapılan savaşlar eski ve orta çağda ok ve kılıç ile yapılır oldu. Yeniçağın savaşları top ile tüfek ile yapıldı. Yetmedi füzeler, uçaklar, bombalar geldi. Sıcak idi. Sonra soğuk savaşı yaşadı insanlık. Şimdi ise kağıtlar ve kayıtlar üzerinde yapılan ekonomi savaşındayız artık.

*

Silahlar patlamıyor bu savaşta. Dahası kağıdın yerini de sanal ortamlar, ekranlar almaya başladı artık. Anlaşılan o ki; zaman içinde değişmeyen tek silah “bilgi”. Aslında değişen sadece araçlar ve şekil. Zira savaşın kazananını belirleyen eskiden de bilgi idi şimdi de bilgi. En uzağa gidecek oku yapma bilgisi, en dayanıklı kılıcı üretme bilgisi, en etkili füzeyi geliştirme bilgisi.

*

Ve o bilgiyi üretecek, kullanacak insanın zihnini bulandırma, zihnini meşgul etme, algısını yönetme, yönlendirme bilgisi.

*

Ekonominin güçlenmesi, düzenli işlemesi ve katma değer yaratarak zenginliği artırmasını sağlayacak formülleri bilmeyen, anlamayan insanlardan çağımızın ekonomi savaşında başarı beklemek mümkün değildir.

*

Bilgiyi üretecek, kullanacak insanları henüz çocuk yaşta “bedava” oyunlar ile beyinlerini kullanamaz, hedefe odaklanamaz hale getirmek de bu savaşın bir parçası değil mi sizce? Aynı şekilde ekonomiye yön vermesi gereken bireyleri yanlış bilgiler ile şaşırtıp gerek tasarruflarını, gerek yatırımlarını ekonomi dışına çıkarmak da yine günümüz savaşının bir parçası değil mi?

*

Sayın Cumhurbaşkanımızın tavsiyesi ile halk biriktirmekte olduğu dövizi bozdurarak ekonomimize zarar veren şekilde yükselen kur artışına engel olmaya çalıştı. Oldu mu? Milletin kahramanca tepkisi her türlü takdirin üzerindedir ama sonuç nedir? Döviz kurları artmaya milli paramız değer kaybetmeye devam ediyor, ana sorun nerededir?

*

Ekonomi savaşında kazanmak isteyen de cephede kazanmak isteyen gibi “bilgi” sahibi olmak zorundadır. Dövizin ekonomimizde yeri ve etkisi nedir? Niçin yükselir, niçin düşer? Halkın elinde milli paramız yerine bu kadar dövizin ne işi vardır?

*

Ekonomimizin tasarruf ucu, banka yerine döviz biriktirmeyi caiz gösteren ekonomi bilmez, bilgisiz, bilimsiz vaiz lobisinin etkisi ile tasarrufunu dövize bağlayıp yastık altında kaydırıyor. Ekonomimizin girişimci ucu ise öz kaynak sıkıntısı çekiyor, banka kredisinden uzak duruyor, alternatif kaynak bulamıyor ve de güdük kalıyor. Bu güdük ekonomide milli paranın değeri nasıl düşmesin de yükselsin?

*

Halkın elindeki dövizi bozdurarak döviz artışını durduramayan ekonomi yönetimi hatasını kabul etmeli, yöntem değiştirmelidir ve ekonomik gücün iki temel unsuru olan tasarruf ucu ile girişimci ucu banka sisteminin aracılığına gerek kalmaksızın bir araya getirmeyi düşünmelidir. Tasarrufun yatırım ile doğrudan buluşacağı ortamlar oluşturmalıdır. Ve araştırmalıdır, şimdiye kadar bu çalışmalar niçin yapılmamıştır? Zorluk nedir? Engel nerededir?

*

Yani kısaca Türkiye artık potansiyeli uygun illerimizde yerel borsaları konuşmaya başlamalıdır. Parasını faize, bankaya yatırmayan tasarrufçu gidip başka bir ülkenin kağıt parasını alacağına, kendi memleketinden bir şirketin hisse senedini alabilmelidir. Devlet burada güveni ve düzeni sağlayacak şekilde görevini yapmalıdır.

*

KOBİ ölçeğine giren, sanayi firmalarını ve “realist” projeleri finanse edecek şekilde vurgunculuğa kapalı, helalinden risk içeren ama bireysel hırsları da kontrol edebilen, tasarrufçu ile girişimciyi “adil şartlarda” buluşturacak bölgesel sermaye piyasalarının kurulması artık gündeme alınmalıdır.

*

Yastık altından düşman ülke ekonomilerini besleyen döviz birikimlerini, sanayi bölgelerimize akıtacak kanalların ve havuzların yapılması daha fazla geciktirilmemelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.