1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Dr. Demirci, Şeyh Galib’i anlattı
Dr. Demirci, Şeyh Galib’i anlattı

Dr. Demirci, Şeyh Galib’i anlattı

Şair-Yazar Dr. İbrahim Demirci, Türk Yazarlar Birliği’nin düzenlediği konferansta Divan şiirinin son büyük temsilcisi Şeyh Galib’i anlattı. Dr. Demirci, “Şeyh Galib, son kahraman değildir. Yeniliğin yolunu açacak ilk kahramandır” dedi.

A+A-

Mehmet Günnar

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve Selçuklu Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ‘Hoşca Bak Zatına-Şeyh Galib’ konulu konferansta Şair-Yazar Dr. İbrahim Demirci ağırladı.

Hak yoluna ulaşmanın yollarını ve güzelliklerini anlatan ‘Hüsn ü Aşk’ adlı mesnevisiyle tanınan son büyük Divan şairi Şeyh Galip hakkında konuşan Demirci, tahlilini yaptığı şiirle ilgili yaptığı sunumda özellikle tasavvuf adına önemli bilgiler verdi. Kılınçarslan Konferans Salonunda tertip edilen programın sunuş konuşmasını yapan yazar Ayşe Ünüvar, Dr. İbrahim Demirci’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdi.

İlk kahraman

Şeyh Galib hakkında katılımcılara bilgiler veren Dr. Demirci, “Şeyh Galib, bundan 220 yıl önce sevdiğine, dostuna, Cenab-ı Hakka kavuşmuş Mevlevî bir şairdir. Vefat ettiğinde 42 yaşındaydı. Daha 24 yaşında divanını tamamlamış bir şair, 26 yaşında ise edebiyatımızın son büyük mesnevîsi ‘Hüsn-ü Aşk’ı kaleme almıştı. Dolayısıyla bu kısa ömür verimli ve bereketli geçmiştir. Bugünkü sohbette, onun bir şiiri üzerinde durmayı düşündüm. Bu şiir, Hüsrev Hatemî Hoca’nın bir kitabına da isim olmuş ‘ Hoşca Bak Zâtına’ ibaresiyle başlıyor.’

Şiirin tahliline geçmeden önce; Şeyh Galib’in divan şiirinin son temsilcisi olmasının yanında o devirlerin, medeniyetin bittiği gibi bir algı oluştu. Şeyh Galib, son kahraman değildir.  Yeniliğin yolunu açacak ilk kahramandır “ dedi.

Kılıçarslan Konferans Salonunda düzenlenen söyleşinin ardından İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar, Dr. İbrahim Demirci’den günümüz insanına ve özellikle de gençlere Hz. Mevlâna’yı anlatan bir kitap yazmasını beklediğini söyleyerek Katılım Belgesi’ni takdim etti. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.