1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dr. Portakal’da, GETAT ünitesi hizmette
Dr. Portakal’da, GETAT ünitesi hizmette

Dr. Portakal’da, GETAT ünitesi hizmette

Dr. Portakal’da, GETAT ünitesi hizmette

A+A-

Dr. Portakal Yaşam Merkezi’nde, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ünitesini hizmete açtıklarını ifade eden Fizik Tedavi Rehabilitasyon veGETAT Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, “Tamamlayıcı tıp, tanı ve tedavide modern ve doğal tıbbın tüm imkanlarından yararlanan bir tıp modeli” dedi.

 

Mehmet Günnar

Fizik Tedavi Rehabilitasyon, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp(GETAT) Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, Dr. Portakal Yaşam Merkezi’nde hizmete giren GETAT ünitesi hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

Amaçlarının Konyalılara her türlü sağlık hizmetini en kaliteli biçimde sunmak olduğunu aktaran Dr. Portakal, “Hem modern tıptaki gelişmeleri hem de geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın güzelliklerini bir araya getirerek vatandaşlarımıza yararlı olmaya çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliği ile yaklaşık 15 alanda düzenleme yapıldı. Hacamat tedavisinden ozon oksijen tedavisine, sülükten bitki tedavilerine kadar daha önce sertifikası olmayan ve hekim dışı insanların yaptığı uygulamalarla ilgili düzenlemeler yapıldı. Bu uygulamaların devlet eliyle usulüne uygun steril ortamlarda ve güvenli bir şekilde yapabilmesi için ilimizin ihtiyacı olan alanlarda bir GETAT ünitesi açtık. Halk arasında anılan tamamlayıcı tıp uzun yıllardır Avrupa ve Amerika’da uygulanıyor. Maalesef ülkemiz bu konuda çok geç kaldı. Son dönemlere yasaktı. GETAT hizmetleri iş ehli olmayan insanların elinde merdiven altı olarak yapılıyordu. Bakanlığın bu yolu açması çok önemli bir kazanım, açılım ve bir çok hastamız için yeni bir umut” dedi.

Hekim olma şartı

Yönetmeliğin temelinde GETAT işlemleri yapacak kişilerin hekim olması şartı arandığını söyleyen Dr. Portakal, “Bakanlığın akredite ettiği eğitim merkezinden bu alanlarda eğitim almış olunması gerekiyor. Tamamlayıcı Tıp, tanı ve tedavide modern ve doğal tıbbın tüm imkanlarından yararlanan bir tıp modeli. Bu yöntemlerden özellikle hacamat şehrimizde çok sık tercih edilmekte. Hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki toksinleri temizlemek, tıkanıklığı ve damarları açmak, kirli kanı dışarıya almak amacıyla uygulanan bu tedavi, vücudu arındırmakta ve kan akımı daha normal bir şekilde tüm dokulara ulaşmakta. Hacamat aynı zamanda Peygamber Efendimiz’in de bir sünneti. Amacımız bütünsel, besinsel ve duygusal sağlığı herkes tarafından her zaman ve her yerde uygulanabilecek güzel ve düzenli bir şekilde sunmak” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.