1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. Düğün fotoğrafçıları yoğun mesaide
Düğün fotoğrafçıları yoğun mesaide

Düğün fotoğrafçıları yoğun mesaide

Her gün onlarca evliliğin gerçekleştiği yaz aylarında düğün fotoğrafçıları da sezonunun en hareketli günlerini yaşıyor.

A+A-

Düğünlerin olmazsa olmazları arasında yer alan fotoğraflarda son zamanlarda dış çekim daha çok tercih edilmeye başlandı. Stüdyo Osmanlı Sahibi Şükrü Yavuz, fotoğrafçılıkla ilgili ayrıntıları gazeteniz Konya’nın Sesi ile paylaştı.

Mehmet Ali Eskipostalcı
Kaç senedir fotoğrafçılık işi ile uğraşıyorsunuz?

13 yıldır bu sektörde yer alıyorum. Mesleğime çıraklıktan başladım. 3 yıl çıraklık yaptıktan sonra 2006 yılında kendi işyerim olan Stüdyo Osmanlı’yı açarak Konya’da profesyonel fotoğrafçılık hizmeti vermeye başladım. Dumlupınar Mahallesi Şehitlik Caddesi’ndeki işyerimde fotoğraf üzerine her türlü hizmeti gerçekleştiriyorum. Bunun dışında birçok kurumun fotoğraf ve video çekimlerinde yine profesyonel olarak hizmet veriyorum.

Düğün fotoğrafları çekiminde müşterilerinize hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Düğün fotoğraflarında dileyen müşterilerimize stüdyo çekimi, dileyen müşterilerimize ise dış çekim gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimizin beklentilerine göre ya onların belirlediği mekânda ya da bizim belirlediğimiz mekânlarda dış çekimlerini gerçekleştiriyoruz. Dış çekim olarak genelde Sille, Japon Parkı, Meram, Şehitlik ve Mevlana Türbesi gibi yerleri kullanıyoruz.

dugun-fotografcilari-yogun-mesaide-(9).jpg

Geçmiş yıllardan günümüze gelecek olursak düğün fotoğrafçılığında gözle görülür bir değişim olduğunu söyleyebiliriz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?
Son yıllarda teknolojinin hızla değişim göstermesiyle birlikte fotoğrafların kalitesi ve verilen hizmet de ona göre arttı. Bundan 5 yıl öncesine kadar albüm yaptırmak zordu ve insanlar stüdyoya gelerek 3-5 poz çekinirdi. Bunlar da yakın akrabalara ve ailelere hatıra olarak verilirdi. Şimdi ise stüdyo çekimleri tamamen bitmemekle birlikte dış çekimler daha çok ilgi görüyor. Müşterilerimiz artık düğün fotoğrafı yerine düğün albümü hazırlatıyor ve dış çekimlerde çekilen fotoğraflarını bu şekilde bir albümde toplayabiliyor.

Düğün çekimlerinde ücretlendirmenizi nasıl ve neye göre belirliyorsunuz?

Biz albüm konusunda müşterinin bütçesine göre hizmet veriyoruz. Dar bütçeli müşterilerimize bile hesaplı ama kaliteli hizmet vermek için gayret gösteriyoruz. Bunun yanında sıra dışı albüm isteyenlere ise çok daha kaliteli albümler sunabiliyoruz. Müşterilerimiz de kendi bütçesine göre dış çekimlere önem veriyor. Biz de her bütçeye uygun olarak müşterilerimize hizmet verebilmek için elimizden geleni yapıyoruz.

dugun-fotografcilari-yogun-mesaide-(1).jpg

Düğün çekimlerinde yılın hangi dönemlerinde yoğun olarak çalışıyorsunuz?

İşlerimiz yılın 6 ayı oldukça hareketli geçiyor. Nisan 15 itibariyle işlerimiz açılıyor ve Ekim 15’e kadar yoğun bir sezon yaşıyoruz. Fotoğraflar düğünlerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor ve insanlar en mutlu günlerini bu şekilde ölümsüzleştirmek istiyor. Bu da işlerimizi hareketli kılıyor. dugun-fotografcilari-yogun-mesaide-(2).jpg

Son olarak soracak olursak, düğün fotoğrafı çektirmek isteyen çiftlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Vatandaşlarımız fotoğraf hizmetini almadan önce fotoğraf çektirecekleri stüdyoya giderek yapılan işleri görsünler ve fikir sahibi olsunlar. Akıllarında fotoğrafçı ile ilgili hiçbir soru işareti kalmasın. Bunun yanı sıra gelin ve damadın düğün günü çekime geldiklerinde moral ve motivasyon olarak kendilerini iyi hissetmesi önemli. Yine fotoğraf çekimlerini belirli saat dilimine sıkıştırarak aceleye getirmesinler. 

dugun-fotografcilari-yogun-mesaide-(5).jpg

dugun-fotografcilari-yogun-mesaide-(3).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.