Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya Çevre Günü

A+A-

2020 YILININ TEMASI

BİYO ÇEŞİTLİLİK

2020 Dünya Çevre Günü’nin teması “Biyo Çeşitlilik” olarak belirlendi.

Biyo Çeşitlilik çerçeve sözleşmesi 1992 de Rio de Janeiro’da yapılan 2. Dünya Çevre Konferansında imzaya açılmıştır.

 “2020 sonrası Küresel Biyo Çeşitlilik Çerçevesi Açık Uçlu Çalışma Grubu” İlk toplantısını Nairobi’de toplandı. Bu toplantıda “Doğa İle Uyumlu Yaşamak” 2050 vizyonu belirlendi. İkinci toplantı, teknik bilimsel işbirliği konularına odaklanarak Şubat 2020 de Kunming-Çin’de toplandı. 3. Toplantı Dünya Çevre Günü ev sahipliğini Almanya ile birlikte gerçekleştirecek olan Kolombiya’da yapıldı.

Birleşmiş Milletler 2010 Yılını “Uluslararsı Biyolojik Çeşitlilik Yılı” ilan etmişti. Aynı yıl Dünya Çevre Günü’nün ana teması da “Bir Çok Tür, Bir Tek Gezegen, Bir Tek Gelecek” olarak belirlenmişti.

BİYO ÇEŞİTLİLİĞİN ÖNEMİ

Dünya üzerinde 5 milyondan fazla tür olduğu varsayılmakta ve günümüze kadar sadece 2 milyon türün keşfedildiği, daha keşfedilecek 2- 3 milyon tür olduğu bilinmelidir.

Bilinen 17 bin 291 bitki ve hayvan türü azalarak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu tükenişin sorumlusu insandır. Çeşitli gerekçelerle ormanlar, tarım alanları, meralar, sulak alanlar tahrip edilmekte, balık stokları azalmakta, Dünya’nın ısınmasına neden olan gazlar atmosfere verilmektedir. Bunların sonucunda da türler doğal hızlarından 1000 kat daha hızlı biçimde yok olmaktadır.

Dünya üzerindeki tür çeşitliliği bize gıda, ilaç, giysi, yakıt vb.. çok sayıda fayda sağlamaktadır.

Bilim insanları her 24 saatte 150-200 arası türün yok olduğunu tahmin ediyorlar.

İklim değişikliği biyo çeşitliliğe karşı en önemli tehdidi oluşturmaktadır.

Sıcaklıklardaki 1.5 ile 2.5  derece arasındaki artış, bitki ve hayvan türlerinin yaklaşık % 20-30’unun yok olmasına sebep olacaktır.

Dünya nüfusunun yaklaşık % 60’ı için gerekli olan ilaçlar bitkilerden elde ediliyor.

TEMA VAKFI VE

HAYRETTİN KARACA

Benim de üyesi olduğum TEMA Vakfı kurulduğu 1992 yılından itibaren, topraklarımız, orman, su ve biyolojik çeşitliliğin korunması adına etkin faaliyet yürütmektedir. 1998 yılında meralarımızı 2005 yılında topraklarımızı yasasına kavuşturmakta önemli rol oynamış çok çaba sarfetmiştir. Su yasası için de çalışmaları devam etmektedir.

Bu yıl 20 Ocak 2020 tarihinde vefat eden, TEMA Vakfı’nın kurucularından Hayrettin Karaca, ülkemizin en önemli çevre aktivistlerinden biridir. Namık Ceyhan ve benim ekoloji hocamızdır. Sevgili toprak dedemizi saygı ile anıyorum. Mekanı Cennet olsun.

Hoşça kalın

 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum