1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Dünya Din ve İnsan
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya Din ve İnsan

A+A-

Birileri dünyayı yeniden şekillendirmekte ve yeni düzenin erken doğum sancıları çekilmekte. Biz de nasibimizi alıyoruz fazlası ile. Üzücü olan, yeni düzende biz nerede, nasıl yer alacağız konusuna kafa yormak yerine, bizim tartışmamız “adam yok ki” seviyesinde. Hatta “insan olma” konusunu geçememiş bile. “İnsan olmadan adam olunmaz” sözü dahi anlaşılmamış yeterince.

*

Birileri de kaderi erkene alma derdinde. Referansı, insanlıktan almak yerine kendi dininden alan kişilerin dünyayı getirdiği yer bu işte. İşte ABD ve engalizm işte Afganistan ve talibanizm. Tek farkları sahip oldukları güç. Birisi kendi insanı için dünyaya şekil vermekte, diğeri kendi insanını bile dinlememekte.

*

Bu bir yana, akıl ve bilim maskesi takarak, türlü soru ve sorgulamalar ile genelde dinleri yalanlama ve özelde İslam’ı karalama kampanyaları var sanki sosyal medyada. Bana mı öyle geliyor yoksa?

*

Kafaları karıştırmak isteyenler ve kafası karışık gençler öyle sorular sallıyor ki, temeli sağlam olmayan zihinlerin karışması işten bile değil. Bu bilinen bir yöntemdir; “yalan söyleyen tarih utansın” diyenleri dinlerken, kendi tarihinin bilgilerine güveni sarsılan ve kafası karışanların karışık düşünceler ile bulanan kafalarına, düşman yalanlarını tarih diye dolduranların başarısı ortada. Birileri aynı yöntemi din konusuna da uygulamakta.

*

Bu yönteme maruz kalıp, kafası karışanlara, kısaca şunu sormaya çalışıyorum. Derin bir nefes alın ve lütfen düşünün; Dinler insanlara geldiğine göre, hayvanların ve aklını kullanamayanların dinden bir sorumluluğu olmadığına göre, kişi, anlamadığı veya beğenmediği din kurallarını eleştirmek, reddetmek yerine, kendisinin “insan olma” seviyesi ile aklını ne kadar kullanabildiğine bakmalı değil midir önce?

*

Bu durumda insan nedir sorusu ortaya çıkıyor. Din konusuna girmeden önce, her kişi bu konuyu bitirmeli bence. Bu konudaki sorulara cevap vermemeyi tercih ediyorum açizane. Bu tercih aslında bir tecrübedir. Zira öncelikle herkesin kendi cevabını araması gerekir. Çünkü aramak, araştırmak kişinin algı çemberini genişletir. Algı çemberi yeterince gelişmeyen kişiler, sordukları sorulara verilen cevapları anlamadıkları zaman, ya çamur atarlar ya da farkında olmadan kanmış oldukları yalanlara, yanlışlara daha çok sarılırlar.

*

Yalanlara kanarken kaynak sormayı akledemeyenler, gerçekler ile karşılaşınca kaynak sormaya başlarlar. Ne garip bu insanlar.

*

Buraya kadar getirdik sözü, değinmeden geçemeyiz. İnsanı hayvandan ayıran en önemli fark, düşünmek! Hayvanlar da düşünüyor ama… Evet, insanı insan yapan düşünme, düşünmenin ulaştığı seviyede. İnsan “bilinçli düşünmeye” başladığı zaman başılıyor insan olma yolunda yürümeye… O halde bilinç nedir? Soru soru içinde cevaplar da soruların içinde.

*

Soruların anası ise şu bence; Müslümana, “sakın düşünme bizi dinle” diyenler, aslında kime hizmet etmekteler?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.