Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya Su Günü

A+A-

Vücudumuzun yüzde 70’ine yakını sudan oluşuyor. Tüm organlarımızın en iyi şekilde çalışması için su, büyük bir önem arz ediyor. Yaşamımızın kaynağı olan suyun günü 22 Mart. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1993’te 22 Mart’ı Dünya Su günü olarak kabul etti.

22 Mart tarihi, 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda ilan edildiğinden bu yana Dünya Su Günü olarak kutlanmaktadır.

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan, besin almadan haftalarca canlılığını sürdürmesine karşın, susuzluk durumunda ancak birkaç gün yaşayabilir. Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında, hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında, sindirim sisteminin düzenli çalışmasında, vücut ısısının denetiminin sağlanmasında, eklemlerin kayganlığının sağlanmasında, çeşitli biyokimyasal olayların gerçekleşmesinde yardımcıdır.

Dünya’da su ne kadar var

Tatlı su kaynakları dünya üzerindeki suyun yüzde 2,5’ini oluşturuyor. Bu suyun yüzde 70’i ise kar ve buz kütlelerinde saklı... Tatlı suyun sadece 0,4’ü yeryüzünde ve atmosfer içindedir. Görüldüğü gibi Dünya’nın dörtte üçü su ama kullanabileceğimiz su çok az.

Birleşmiş Milletler ve üye ülkeler bu günü, dünyadaki su kaynakları ile ilgili somut çalışmaları ödüllendirmek ve Birleşmiş Milletler tavsiyelerini uygulamaya ayırmışlardır.

Bugün dünyada bir milyara yakın insanın güvenli ve temiz suya erişimi yok. 2,7 milyar insan yılda en az 1 ay su kıtlığı görülen bölgelerde yaşamını sürdürüyor. Bu yüzden yaşam kaynağımız “Su”yu korumak ve doğru kullanmak hayati önem taşıyor.

Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin dışında, içilebilir su kaynakları ve su yaşamını destekleyen bazı sivil toplum kuruluşları da Dünya Su Günü’nü, çağımızın öncelikli su sorunlarına dikkat çekmek için iyi bir fırsat olarak değerlendirmektedir.

Biz Neler Yapabiliriz?

Lavabo ve duşu kullanırken gerekmediğinde musluğu kapatabiliriz.

Musluklarınızın bakımını yaptırıp; sızıntı yapan muslukları tamir edip, muslukların su tasarruflu modellerini tercih edebiliriz. Çamaşır ve bulaşık makinenizi tam doldurmadan çalıştırmayız. Sebze ve meyvelerinizi akan su altında değil, bir kap içerisinde sirkeli su ile yıkayabiliriz. Bitkilerinizi buharlaşmanın en az olacağı sabah saatlerine sulayabiliriz.

Bahçenizde hortum veya fıskiye yerine damla sulama sistemi kullanabiliriz.

Su yaşam hakkıdır, ticari meta olamaz

1995 te “Dünya Ticaret Örgütü” koordinesinde “Hizmet Garanti Genel Anlaşması” ile suyun ticari mal olarak tanımlanması ve ticari mallar listesine alınmasıyla suya ilgi artmıştır. İlgi gösterenler tabii ki büyük su şirketleri ve sermaye sahipleridir. Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü,  OECD  vb.. örgütlerde büyük su şirketlerine destek vermektedirler.

Konya Kapalı Havzası’nda su

Konya Kapalı Havzasının yüzey ve yeraltı suyu olarak 4.365 milyar metreküp su geliri vardır. Havzadaki yıllık su kullanımı ise 6.500 milyar metreküptür. Su Bilançosu açığımız 2.135 Milyar metreküp olmaktadır. Küresel iklim değişikliğinin önü kesilmediği takdirde sadece ülkemizin alacağı önlemler bile yeterli olmayabilir.

Hoşça kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.