1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Dünya Yeniden Şekillenirken-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya Yeniden Şekillenirken-2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Fransa’nın abandone olduğu an

Ortadoğu’da sömürdüğü ülkeleri tek tek kaybetmekte olduğunu gören Fransa gidişatı lehine çevirebilmek için Türkiye aleyhine hamle üzerine hamle planlarken Yunanlılara moral ve destek vermek üzere Türkiye’nin Navteks bölgesine yakın bir yere de savaş gemilerini yollamıştı.

Fakat bir süre sonra iletişim sistemi üzerinden “Üzerimizde tanımlayamadığımız yüzlerce cisim uçuyor. Bunların ne olduğunu anlayamıyoruz. Bütün sistemimizi kilitledi. Geminin bütün dijital sistemi kontrolümüzden çıktı. Bize kılavuz gönderin” diyerek Yunanlılardan yardım isteyen Fransız askerler, yardım çığlıklarını duyuramayınca pusulasız bir şekilde ülkelerine doğru yol almak zorunda kaldı.

Keza bölgede uçuş yapan Yunan savaş uçakları Türk jetleri tarafından anında yakın takibe ve füze atış menziline alınınca neye uğradıklarına şaşırıp geri döndü.

***

Yunanistan’ı ‘Yeni Bizans hülyalarıyla kandırarak’ Türkiye’nin üzerine kışkırtan Haçlı güruhu bu gelişmeler üzerine ‘esas oğlan’ Amerika’nın savaş gemilerini yardıma çağırdı.

Tam da bu sırada İngiltere medyasında “Yunanistan'ı Türkiye ile çatışmaya itmeye çalışan AB’nin 'Doğu Akdeniz'e çökmeye hazırlandığı” yorumları yer aldı. Kısa bir süre önce AB’ye sırt dönen İngiltere’de yapılan yorumlarda “AB, Türkiye’nin planlarının hazır olduğunu göremedi ve Yunanistan’ı yem ediyor” şeklinde ifadeler yer alması, hatta çatışma çıkması halinde bazı adalar ile Batı Trakya’nın Türkiye’nin kontrolüne gireceği” ön görüsünde bulunulması üzerinde dikkatle durulması gereken ayrıntılar olarak öne çıkıyor.

***

Bu gelişmelerin hemen ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 1974'ten bu yana kapalı tutulan ve Hayalet Şehir olarak anılan Maraş kentini açmaya yönelik kararı üzerine 25 bini aşkın Rum vatandaşının, Güney Kıbrıs Rum Yönetimine rest çekerek, “Türk yönetiminde açılacak Kapalı Maraş'ta yaşamaya hazırız” şeklinde açıklamada bulunması Akdeniz’deki gelişmelerin ‘ucuz iç siyaset malzemesi yapılamayacak kadar’ ehemmiyetli olduğunu gösteriyor.

Sadece devletler değil, hakların bile yeniden saf seçtiği bir döneme girilmekte olduğu anlaşılıyor.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.