1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Dünyanın Merkezi Akşehir Güzelleşiyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünyanın Merkezi Akşehir Güzelleşiyor

A+A-

Geçen hafta, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürlüğü’nün ilçelerimizin Tarihi ve Kültürel Değerlerini yerinde tanımak amacıyla düzenlediği geziler kapsamında Konya basını olarak Akşehir Belediyesi’nin daveti üzerine Akşehir’deydik. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın misafiri olarak Nasreddin Hoca’nın ‘Dünyanın merkezi’ dediği Akşehir’i yakından tanıma fırsatı bulduk. Takkasızlar Konağı, Ermeni Kilisesi, Akşehir Tarihi Evleri, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Akşehir Tarihi Arasta Çarşısı, Batı Cephesi Karargâhı, Gülmece Parkı, Nasreddin Hoca Türbesi, Taş Medrese, Hıdırlık Tepesi ve Kent Ormanı’nı yakından görerek, bilgi sahibi olduk. Gezi boyunca bizleri yalnız bırakmayan Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir’deki yatırımları, tarihi yerler ve ekonomisi hakkında bilgi verdi. Doğrusu hepimizin beğendiği ve yakından ilgilendiği Akşehir gezisi bizler açısından oldukça iyi geçti. Belediyenin 2014 yılından bu yana 50 milyon 865 bin liralık yatırımı, Büyükşehir Belediyesi’nin 42 milyon 500 bin liralık yatırımı ve bakanlıkların da 377 milyon 112 bin liralık yatırımlarıyla güzelleşen ve gelişen bir Akşehir’le karşılaştık.

***

Anlaşılan tarihi, kültürel değerleri ve kendine has yapısıyla Anadolu’nun seçkin kentleri arasında yerini alan Akşehir, yatırımlar ve hizmetlerle dikkat çekmeye devam edecektir.

Hatta bir yıl önce makamında ziyaret ettiğim Başkan Salih Akkaya, “Doğal tarihi ve folklorik değerleri açısından zengin kaynaklara sahip olan ilçemize yaptığımız hizmetler ve yatırımlarla her geçen gün ilgi artarken, dikkat çekmeye başladı. Zaten birbirinden güzel özelliklerinden dolayı seçkin bir yeri olan Akşehir’de tarihi ve kültürel değerlerimizin restorasyonlarını yaparak daha görkemli ve cazibe merkezi haline getiriyoruz. Bütün çabamız Akşehir’in yaşam standartlarını yükselmektir” demişti. Gelinen noktada Akşehir, belediye hizmetlerinin kentin her noktasına ulaştığı, yaşam kalitesi yüksek şehirler arasında kendine sağlam bir yer edinecek bir noktaya ulaşmak üzeredir. Doğrusu bugün karşılaştığımız Akşehir, artık bir cazibe merkezi konumuna doğru emin adımlarla ilerliyor olması sevindirici bir gelişme olmasına rağmen, takdire şayandır. Konya’nın merkezden sonra en çok Selçuklu eseri olan ilçemiz Akşehir’de 154 tane Selçuklu eseri bulunuyor. Bunun yanında Türkiye genelinde üç tane müzesi olan tek ilçedir. Selçuklunun en çok eseri olan ilçe olmasının yanında, İslam âlimlerinden birçok ünlünün Akşehir’de olması yönüyle de inanç turizmi noktasında da önemli bir yer edinmektedir. Bunlardan başta Nasreddin Hoca Türbesi olmak üzere, Seyyid Mahmut Hayrani, Seyyid Yunus. Turabi, Nimetullah Nahcivani, Hacı İbrahim Sultan (şeyh hasan) türbeleri vardır. Söz konusu bu türbelerden özellikle Nasreddin Hoca, Seyyid Mahmut Hayrani ve Hacı İbrahim Sultan türbelerinin binaları, sanduka ve çinileri ile tarihi ve arkeolojik açıdan büyük önem arz eden eşsiz Türk-İslam sanatı örneklerindendir.

***

Sosyal ve kültürel belediyeciliğe de büyük önem verdiklerini ve Akşehir Belediyesi olarak uluslararası festivallerle turizme ve ilçenin tanımına ağırlık verildiğini de dile getiren Başkan Salih Akkaya, “Akşehir kirazımızın coğrafi işaretlemesi 2004 yılında yapıldı ve şu anda Akşehir Kirazı olarak üretiyoruz. Türkiye’de üretilen kirazın yüzde 4’nü karşılarken, kiraz ihracatının da yüzde 20’sini gerçekleştiriyoruz. Kiraz lokumumuzun patent çalışmaları devam ediyor. Bir diğer patent çalışması yaptığımız Akşehir’in yöreseli olan peynir baklavasıdır. Türkiye’nin başka hiçbir yerinde yok. Patent çalışmalarımız devam ediyor. 24-26 Ekim tarihleri arasında Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması’nın finalini Akşehir’de yapacağız. 81 ilin katılımıyla düzenlenen yarışmada dereceye girenlere para ödülleri vereceğiz. İnşallah bu çalışmalarımızla Akşehir’i ve Nasreddin Hoca’yı daha çok tanıtmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diyor.

***

Artık Akşehir’in gelişmesine, büyümesine ve Türkiye genelinde iyi bir yere gelmesinde belediyenin yatırımları ve hizmetleri önemli bir katkı yapacağı da bir gerçektir. Bundan dolayı başta Belediye Başkanı Salih Akkaya’yı ve belediye çalışanlarını kutlarım. Sonuçta Akşehir ilçe gezimiz faydalı olduğu kadar, Konya basını olarak bizlere çok şeyler kattı. Bu gezinin düzenlemesinde emeği geçen Konya Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Abdurrahman Fidancı’ya, kurum çalışanlarını ve bizleri misafir eden Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’ya ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Umarım Akşehir, belediyenin azmi ve gayretiyle güzelleşmesini sürdürür. Ülkemizin sayılı ilçeleri arasında haklı olarak yerini alır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.