1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Dünyayı Titreten Anlaşma
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünyayı Titreten Anlaşma

A+A-

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası başta İsrail, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere bölgede emeli olan dünya ülkelerinde şok etkisi yaptı.

Mutabakat Muhtırası hükümlerine göre, belirlenen alanda balıkçılıktan, petrol ve doğalgaz aramaya kadar pek çok faaliyette söz hakkı Libya ve Türkiye'de olacak. Türkiye bu alanda petrol ve doğalgaz arama ve sondajı için ruhsatlandırma yapabilecek. Anlaşmanın TBMM’de AK Parti, CHP, MHP ve İyi Partili milletvekillerinin desteğini alması da son derece önemliydi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kıyı komşusu olan bir ülkeyle ‘bölgedeki stratejik haklarını korumak amacıyla’ imzaladığı ilk Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırma anlaşması bölge üzerinde planları olan Yunanistan, Amerika ve İsrail başta olmak üzere batılı ülkelerin sinsi oyunlarını da bozdu. Türkiye-Libya anlaşmasından sonra İsrail, Güney Kıbrıs, Mısır arasında pay görüşmeleri başladı. Türkiye bölgedeki bütün adımları yakından takip ederek, sağladığı avantajı geliştirmenin hesaplarını yürütüyor.

Öztürk 2020’den umutlu

Son dönemde Türkiye ekonomisi üzerinde yürütülen küresel operasyonların yol açtığı krizin etkisi piyasalardan silinmeye yüz tutuyor. Konya Ticaret Odası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk’le geçen haftaki sohbetimizde krizin etkileri ve seyir sürecini konuştuk. 2001 krizinde Türkiye’nin dibi gördüğü tespitini yapan Öztürk, “Bu defa sert ve dikey bir düşüş olmadı, yatay bir seyir gerçekleşti ve bir noktada düşüş hükümet tedbirleriyle durdurulup kontrol altına alındı’ dedi.

Düşüşün oluşturduğu sarsıntının piyasalarda etkisini sürdürdüğünü de söyleyen Öztürk, 2020’den umutlu; “Başkaca kontrol edilemez bir gelişme yaşanmazsa Mart-Nisan aylarından itibaren ekonomi trendinin yükselişe geçeceğini, piyasaların kriz etkisinden kurtulacağını düşünüyorum” diyor.

Öztürk’ün bir başka önemli tespiti de Arap ülkelerinin Türkiye’ye bakışındaki olumsuz değişim. 10 yıl önce Türkiye’ye hayranlık beslemeye başlayan Arapların bugünlerde soğuk baktığını anlattı. Nedeniyle ilgili de Öztürk’ün tespiti var: “Sadece Arap dünyası değil, dünya ülkeleri Türkiye’yi Avrupa medyasından takip ediyor. Son yıllarda ise Avrupa’nın Türkiye’ye karşı bakışı değişti. Avrupa medyası da Türkiye’yi Araplara kötü gösteren yayınlar yapıyor. Onlar da bunun etkisinde kalıyor.

Kendi sınırları içerisinde kalıp kabuğundan dışarı çıkmayanların etkili ve yetkin olamayacakları bir devredeyiz. Dünya ile entegre olmaktan murat dünyanın emir eri olmak değilse şayet; oyun kurucu, kural koyucu olmak gerekiyor. Libya anlaşması buna bir örnektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.