1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Düşman Değil Rakip
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Düşman Değil Rakip

A+A-

Dostumuz, müttefikimiz ABD güney sınırımıza binlerce TIR dolusu silah yığıyor, ordu kuruyor. Kime karşı? Biz de güvenliğimizi sağlamak için yıllardır baş düşman gösterilen Rus’dan silah alıyoruz.

***

Ordusunun komuta kademesini Alman subaylara emanet eden Osmanlı ile övünüyoruz ama İncirlik üssünden Almanları çıkarmayı zafer gibi görüyoruz. ABD askerinin İncirlik’te niçin kalmaya devam ettiklerini sorgulamıyoruz.

***

Bence çağ düşmanlık çağı değil artık, rekabet çağı! Rakipler dünyayı paylaşırken en çok payı kapmak için uğraşıyor. Bu uğraş içinde senin milli duygularınıdejenere etmek de var, sana dinini ve tarihini yanlış öğretmek de… Kafaları karıştırıp, hainleri kahraman gibi, kahramanları hain gibi göstermek de oyunun bir parçası. Rakibin içine kendi adamlarını sokmak da var, rakibinin adamlarını satın almak da... Oyun bu. Evet, maalesef oyun bu! Bu oyunu değiştirecek olan ise senin oyunun.

***

Oyunun kuralları ise güçlü olan tarafın adalet anlayışı üzerine koyulmuş. Zalimin adaletli ne kadar adalet ise artık? Beğenmiyorsan şikayet etmeyi bırak, daha çok çalış, insanlarına daha kaliteli eğitim ver, ekonomini, sanayini, teknolojini geliştir, üretimini artır, güçlen ve doğru olduğuna inandığın adalet anlayışını sen uygula!

***

Biz ne yapıyoruz? Sıkıştığımız her sorunda “başkasını suçlama” yolunu tercih ediyoruz. Bu yanlış tutum, en sade vatandaştan en tepedeki zat-ı muhteremlere kadar çoğunluğun tercihi olmuş.

***

Siyasetimiz de bu yanlış üzerinde yürüyor. Onun için ağır aksak. Kendisini dürüst tanıtamayan kişiler karşıdakileri kötülüyor. Kendisini, temiz gösteremeyenler karşısındakilere çamur atıyor. Karşının kötü veya kirli olması seni temiz veya dürüst yapmıyor, sen kendine bak diyen yok.

***

Yalan ve iftira bunu yapanların kaçınılmaz araçları. Sonuçta ayrışmalar düşmanlıklar oluşuyor. Düşmanlık duygusuna kapılan takipçiler ise işin aslını, gerçeği araştırmak yerine yandaşlık duygusu ile tuttuğu partinin her yalanına kanıyor.

***

Böyle bir siyaset insana da İslam’a da yakışmıyor. İnsan gibi rekabet etmeyi beceremeyenler düşmanlık üretiyor ve tam da düşmanın istediği şekilde ayrışmayı destekliyor. Rekabeti hakkı ile yapanlar kazanırlar ama rekabet yerine düşmanlığı ve kavgayı besleyenler takipçilerini de ateşe atarlar, vatanı ve milleti de. O ateş içinde çıkacakları makamlar neye yara bilen var mı?

***

Türkiye’nin geleceği, duyguları ile gözü dönmüş yandaşlar üzerine değil, aklı ile vicdanı ile işin aslını anlamaya çalışan bireyler üzerinde yükselecektir. Oyunu bozmak isteyen, oyunu duyguları ile değil aklı ile kullansın… Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.