1. YAZARLAR

  2. Ahmet Kubilay Ekiz

  3. Düşün yakamızdan
Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Düşün yakamızdan

A+A-

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nde 2. üniversite programına başladım. 2009’da katıldığım TRT’de yayınlanan Bilen Parmak Kaldırsın programında tarihe olan ilgimden dolayı sunucunun dikkatini çekmiş, bir süre muhabbet etmiştik. Orada söylediğim bir söz var; “İdolüm İlber Ortaylı, Türkolog olmak insanlara geçmişte neler yaptığımızı hatırlatmak istiyorum. Özellikle de unutmuş olanlara.” İlk üniversitemi her ne kadar hukuk fakültesinde okusam da her zaman içimde tarih için yanıp tutuşan bir hayal vardı. Allah’a şükür tarih bölümüne de başlamış bulunuyorum. Yazılarımda dikkat ederseniz sürekli tarihten dem vuruyorum. Çünkü inanıyorum ki en önemli sorunumuz ve tek çözümümüz tarih…

***

16 Temmuz Türk halkının egemenliğini fiilen tam anlamıyla eline aldığı gündür. Ondan önce batı emperyalizmin piyonuyduk. Ülkeyi ciddi manada yüzde 10’luk bir kafa yönetiyordu. Bana kalırsa her şey Atatürk’ün ölümüyle başladı. Kemalizm gibi gayrımilli bir düşünce sistemini halka dayattılar. Kemalizm, Atatürk’ün kim olduğunu dahi saklayan ve Atatürk’ü bile Kemalizm’in sınırları içerisinden çıkarmayan bir kafa yapısı… Yahu yıllarca Atatürk’ten bahseden bir yapı nasıl olur nasıl ülkenin kurucusunun ailesini dahi ortaya çıkarmaz. Amcası kim? Dayısı kim? Makbule Hanım evlendi, çocukları olmadı mı? Olduysa neredeler? Belki belge vardır, derslerde yok. Vatandaş bihaber…  Kesinlikle saklanan şeyler var. Atatürk kişilikten ziyade bir portreye dönüştürülmüş. George Orwell’in 1984’ündeki Büyük Birader’e benzetiyorum bir yerde… Aslında tek parti dönemini de anımsatır bana o kitap.  ‘Aslında Kemalizm en çok Atatürk’ün hatıratına zarar veriyor’ Yahu bu ülkede Kemalizm tam bir kafes olmuş. “Her türlü politika düşünce serbest, lakin Kemalizm sınırları içerisinde…” “Halk iradesi önemlidir, Kemalizm sınırları içerisinde.”

 ***

Atatürk, egemenliğin milletten başka sahibinin olmadığını, halk iradesinin en önemli unsur olduğunu söylemiyor muydu? Yıllarca Kemalist sistemin belirlediği oyuna yaklaşık 40 yıldır FETÖ tarafından sızılmış. Zaten ne mal olduğu ortaya çıkmadan önce İslam’a hizmet zannedilen FETÖ’nün halk tarafından kabul edilmesinin en önemli sebebi çoğunluğunu muhafazakâr nüfusun oluşturduğu milletin yıllarca gördüğü maddi manevi baskıdır. Ezan Türkçe okutulmuş, Neden? Sana ne kardeşim halk ne dilde istiyorsa o dilde okutulsun?

Yook olmaz. Daha düne kadar kamusal alanda başörtüsü yasağını konuşuyorduk.

Halk mağdur… Yap referandum, halk ne istiyor? Olmaz, Kemalizm müsaade etmez. Örneklerin sonu gelmez. İşte bugün faşist Kemalizm’in yıkılmasında başrol olan FETÖ fitnesinin de ülkemizde sonu geldi.

***

Bu arada belirtmeliyim. Sıra bilin kimde? Yakında PKK’nın da sonu gelecek. Meclis, kamu, üniversiteler ne kadar hain varsa temizlenecek İnşallah. Türkiye Cumhuriyeti bundan sonra hainlere dar gelecek. Her şerde bir hayır vardır. Yıllarca darbelerle, muhtıralarla gasp edilen egemenlik bir kez daha gasp teşebbüsüne uğradı. Halk bu sefer kanını verdi iradesini vermedi sonunda kendisine ait olanı aldı. Demokrasi’den ötesi yok arkadaş!  Düşün artık milletin yakasından. Bak! 5 milyon kişi Yenikapı’da nasıl haykırdı. Yeter yahu ne çekti bu vatandaş onun bunun kuklasının elinde mağdur olmaktan! Bundan sonrası ise daha önemli! Türk milleti olarak nice cenk meydanlarından galip ayrılıp masada savaş kaybettiğimizi unutmayalım. Hoşgörülü, vicdanlı, çağına hâkim ama en önemlisi ise ne yapacak olursa olsun ülkesinin menfaatini gözeten eğitimli vatanperver nesiller yetiştirmemiz lazım. Nöbet sona erdi artık asıl nöbet başlıyor. Hep beraber ülkemizi yukarılara taşıyacağız. Çalışacağız çok çalışacağız…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.