1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Düşünün; Erdoğan Yok ve Ülkeye Korona Gelmiş-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Düşünün; Erdoğan Yok ve Ülkeye Korona Gelmiş-2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Yaygın adıyla Korona, tıbbi ifadeyle Covid 19’un ülkemizde yayılmaya başladığının görülmesiyle birlikte başta devlet kurumları olmak üzere adeta bir seferberlik başlatıldı. Üzerinde oluşturulmaya çalışılan psikolojik baskıya rağmen devlet pandemiyle mücadelede belirlenen prensipleri adım adım uygulamaya alırken diğer dünya devletlerinden çok daha soğukkanlı ve isabetli kararlar verdi. Fakat ne acıdır ki devletin aldığı tedbirlerin neredeyse tamamı için ‘istismar ve karalama adımları atanlar da oluyor. Bunlardan en yaygını da maske vurguncularıydı. Devletin dünyada benzeri olmayan ‘Maske satışını yasaklama ve talep edene bedava dağıtılması kararı’ alkışlanması gerekirken organizasyona muhalif siyasiler önderliğinde leke sürülmeye çalışılıyor. Birkaç gün önce ağrı kesici almak üzere uğradığımız eczacımız, ihtiyacımız olan ilacı verdikten sonra, ‘Kimliğinizi de verin, maskenizin gelip gelmediğini kontrol edelim’ dedi. Doğrusu, aciliyetimizden maske sorgusu yaptırmayı da düşünmüyorduk ama bir dakikalık bekleyişle, on maske aldık. Vitrinine ‘Maske için PTT’ye gidin’ yazısı asan eczacıları görünce insan hayıflanıyor.

***

Peki Korona salgınına karşı kimler ne yapıyor?

İstanbul Valiliği 17.10.2019’da, yani Korona daha Türkiye’ye gelmeden önce, 2 bin 682 yataklı Başakşehir Hastanesi’nin Haziran 2020’de açılacağından bağlantı yollarının yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yazı göndermiş. Fakat belediye, hazırladığı cevabi yazının ilk 13 satırında, Valiliğin yazısını tekrar edip ‘Siz şunları istiyorsunuz’ dedikten sonra iki satırla “Kurumumuzun içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve 2020 bütçemiz dikkate alındığında söz konusu talebin yerine getirilmesi mümkün görülmemektedir” demiş.

Fakat aynı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanı, Covid 19 nedeniyle hızlandırılan düzenleme çalışmalarının ardından hastanenin açılış gününde “İş güvenliği ve sağlık önlemlerini alarak sadece bu hafta sonunda İstanbul’da 500 bin ton asfalt serimi yapılmıştır” şeklinde bir mesaj yayınlayarak adeta “Hastaneye vermediğim asfaltı başka yerlere yaptım’ demeye getirdi. Elbette 500 bin ton asfalt bir günde serilecek bir miktar değildir ve gelen tepkiler üzerine de Ekrem İmamoğlu ‘sehven yazdığını beyanla’ rakamı 5 bin ton olarak düzeltti. İster 500 bin, ister 5 bin ton olsun; sağlık tedbirlerini alarak yaptığını söylediği asfalttan hastane yoluna neden hiçbir pay ayrılmadı? Hangi yol, küresel bir salgın hastalık döneminde hastane yolundan daha öncelikli olabilir?

***

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu salgının ülkemizde ortaya çıktığı ilk günlerde hükümete seslenip ‘IMF kredi vereceğini açıkladı, gidin o krediyi alın, sahra hastaneleri açın” diyerek ‘kendince önemli’ iki öneri de bulunmuştu. Bugüne kadar ülkemizde meydana gelen vakalara çok şükür ki hastane kapasitesi yeterli geldi. Fakat Adana’da ne kadar vaka meydana geldiyse artık; Büyükşehir Belediyesi apar topar bir fuar merkezini seyyar kabinler halinde düzenleyerek sahra hastanesi olarak duyurdu. Başkan Zeydan Karalar’ın “Şu anda hastanelerimizde yatak konusunda sıkıntı yok” şeklindeki beyanını da not etmek gerekiyor.

Kardeşim sen Konya’dan haber ver, diyorsanız şayet; mesela Konya Büyükşehir Belediyesi KOMEK Eğitim Merkezlerinde maske üretimi yaparak toplumun en önemli ihtiyacının giderilmesine katkı veriyor. Hizmet üretirken sınırları da bilmek gerekiyor!

***

1980’lerde 90’lardaki sağlık hizmetlerini, 2020’li yıllarda aldığımız hizmetlerle mukayese edince, “İyi ki Türkiye’yi 18 senedir Recep Tayyip Erdoğan yönetiyor. Eğer o yılların standartlarında kalsaydık, ülkenin köküne kıran girerdi” diyesi geliyor insanın. Hafazanallah.

Ramazan ayımız kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.