1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Eczacılar Meslek Hakkı Uygulaması İstiyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Eczacılar Meslek Hakkı Uygulaması İstiyor

A+A-


Bilimsel Eczacılığın 177. Konya Eczacılar Odası’nın kuruluşunun 60. yıl dönümü şehrimizde eczacıların katılımıyla kutlandı. Konya Eczacılar Odası tarafından yapılan çeşitli etkinliklerle eczacılığın önemine ve yaptığı anlamlı hizmetlere dikkat çekildi. Ülkemizde 177 yıl önce temeli atılan bilimsel eczacılığın gelinen noktada toplum sağlığının korunmasında önemli bir görevleri yerine getirdiği vurgulandı. Daha nitelikli bir sağlık hizmetinin sunulması, kamunun kaynaklarının rasyonel kullanılması ve sağlıkta güvenin artması için yoğun çaba sarf eden eczacılar, bu anlamlı günde beraber olurken, mesleki sorunlarını da dile getirdiler. Eczacıların dile getirdiği mesleki sorunlarının en önemlilerinden birisi de Eczacıların Meslek Hakkı Uygulamasıdır. Her yıl olduğu gibi Eczacılık Haftası belirli temalar etrafında kutlanırken, bu yılki kutlamaların teması da “Meslek Hakkı” olarak belirlenmiştir. Söz konusu uygulama son yıllarda gündemde olmasına rağmen, bir türlü hayata geçmedi. Umarız hükümet ve Sağlık Bakanlığı, Eczacıların Meslek Hakkı Uygulaması talebini yerine getirir. Bu anlamda eczacıları rahatlatır.
***
Konuyla ilgili Konya Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Cemil Karakap düzenlediği basın toplantısında, “Meslek hakkı eczacının mesleki bilgi ve donanımına bağlı olarak tüm dünyada eczacılık hizmetlerinin çeşitlenmesi ve çeşitli nedenlerle eczacıların kolay ulaşılabilir olmasının sağlık sistemi için bir avantaja dönüştürülmesi talebi çerçevesinde şekillenen yeni rolleri karşılığında aldığı danışmanlık ve hizmet ücretidir” diyor. Dünyada eczacılık hizmetlerinin ücretlendirilmesinde iki ana model de uygulanıyor. Bunlardan birisi, ürünün fiyatlandırılmasıdır. Bu; sabit kar marjıyla regresif kar marjıyla ya da iş marjıyla belirlenmektedir. Diğeri de hizmetin tam fiyatlandırması, kutu başına ücret, reçete başına ücret, reçeteleşen kalem başına ücrettir. Kronik hastalıklarda danışmanlık, yeni ilaçlarda danışmanlık, majistral ilaçlarda meslek hakkı, diğer sağlık hizmetleri için meslek hakkı gibi sıralayabiliriz. Meslek Hakkı Uygulaması, eczacı karlılığını ilaç fiyatlarından belirli bir oranda bağımsızlaştıracak, verilen hizmetin değerini ve karşılığını tanımlayacaktır.
Bunun yanında eczacıyı salt bir tacir olarak gören yaklaşımların terk edildiği bir sürecin başlatılması anlamını taşıyacaktır. Meslek hakkı, eczacının bir sağlık çalışanı olarak verdiği hizmet bedelinin ödenmesidir. Ancak bütün bunların yapılabilmesi için eczacının mesleki bilgi ve deneyimlerini sürekli olarak geliştirmesi gerekecektir.
***
Dünyada bedelsiz yapılan tek kamu hizmetini Türkiye’deki eczacılar vermektedir. Avrupa’da uygulanan ancak ülkemizde çok geri kalınan Meslek Hakkı Uygulaması’nın Türkiye’de bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Sonuçta Eczacılık Meslek Hakkı Uygulaması’nda ülkemizin ne kadar geri kaldığı ortadadır. Gece gündüz demeden halk sağlığına hizmet etmekte ve danışmanlık hizmeti vermekte olan eczacıların bu haklı isteği hayata geçirilmelidir. Meslek Hakkı Uygulaması’nın hayata geçirilmesi, halk sağlığını çok yakından etkileyen ilacın değersizleştirilmesini de engelleyecektir. Bütün bunlar düşünüldüğünde, eczacılık mesleğinin ve eczanelerimizin yaşatılabilmesi, hak ettiği itibara kavuşturulması için bir an evvel “Eczacılık Meslek Hakkı Uygulaması” hayata geçirilmesinde çok büyük faydalar olacağı kanısındayım. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.