1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Eğitemiyoruz, Eğitenlerin Kurbanı Oluyoruz
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitemiyoruz, Eğitenlerin Kurbanı Oluyoruz

A+A-

15 Temmuz işgal girişiminden sonra ortaya çıkan bir gerçek var. Bugüne kadar gerektiği gibi eğitememişiz ve bunu başaranlar dahası devletin eğitemediğini eğitenler oluşturdukları örgütle devleti işgal etmeye kalkıştılar. Bu kalkışmanın bize vereceği en önemli ders aslında bu olmalı ve her şeyden önce eğitim sistemimizi gözden geçirip bu konuda gereken adımlar hızla atılmalı.

Aslında 15 Temmuz bize geliyorum demiş ama biz haberdar olmamışız. Devekuşu gibi başımız kuma gömülü eğ başını gör işini misali kendi kendimizi yönettiğimizi sanmışız. Geleceğimizi emanet ettiğimiz yavrularımızı biz eğitemediğimiz için bunu başaran cemaatler de generali, astsubayın emrine girecek hale getirmiş ve memleketi sözde imamlara yönettirir hale gelmişiz.

Ülkemde zaman zaman sınav soruları çalınmış, zaman zaman ihbarlar olmuş incelemeler yapılmış ama hep üstü örtülmüş ve hep olaylar kapatılmış gerçek anlamda üstüne giden ve gerçekleri açığa çıkarak olmamış. Ne zamana kadar 15 Temmuz akşamına kadar. 15 Temmuz akşamına kadar çok şeylere gözümüz kapalı kulağımız tıkalı gitmişiz. Hatta sürekli aldatılmış uyutulmuşuz. Ancak bir gerçek var ki bu ölü toprağını silkeleyip atabilmemiz için keşke 15 Temmuz girişimi yaşanmasaydı hem de ülkemize çok pahalıya patladı.

***

Bugüne kadar olan oldu giden gitti ama bugünden sonrası için iki elimizin arasına aldığımız başımız artık açık bir beyin, fısıltıyı sezebilecek bir kulak, bulanıklıkta bile görebilecek bir göze sahip olmalı ve geleceğin inşasına hemen başlanılmalıdır. Geleceğimizin aydınlık olması için bugünün çocuklarını hatta bebeklerini eğitmeye sıfırdan başlamalı ve eğitim sistemimizi buna göre organize etmeliyiz.

Günübirlik politikalarla ve günü kurtarmaya yönelik uygulamalarla bir yere varmamızın mümkün olmayacağını artık herkes gördü. Sağlam temeller üzerine inşa edilecek binalar küçük değil büyük sarsıntılarda bile ayakta kalırlar. Ancak çürük temeller üzerine oturtursak 17 Ağustos depreminde olduğu gibi sapır sapı dökülürler.

Dün devletin dışladığı vatandaşların tercih sebebi olan FETÖ okullarında yetişenler nasıl bizi bugünlere getirdiyse, yarın aynısını yaşamamak için başta eğitim sistemi olmak üzere stratejik ve kritik kurumlarda devletin dışına çıkılmamalı ve devlet de kendisini koruyacak sistemi de oluşturmalıdır. Bu görev de elbette bugün devleti yönetenlerindir.

Geçmişte ezici bir çoğunluğu mutaassıp ve mütedeyyin olan bir ülkede çocuğunu devlet okuluna göndermekte zorlanınca FETÖ okullarına göndermek zorunda kalanların başımıza hangi çorapları ördüklerini maalesef acı bir şekilde gördük. İnşallah bu acıyı bir kez daha yaşamayız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.