1. HABERLER

  2. ‘Eğitim, bu sene de sınıfta kaldı’
‘Eğitim, bu sene de sınıfta kaldı’

‘Eğitim, bu sene de sınıfta kaldı’

Geriden akalan eğitim öğretim yılını değerlendiren Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, sorunların arttığını belirterek, “Hükümet sayısız düzenlemeyi “emrivaki” bir şekilde yapmış ve istenilen sonuç alınamamıştır” dedi.

A+A-

Duran Çölcü

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç sene sonu değerlendirmesinde bilimsel ve çağdaş eğitimden uzaklaşıldığını ifade etti. Siyasi iktidarın, bilimsellikten uzak olarak sadece ideolojik hedefleri doğrultusunda uygulamalar ortaya koyduğunu savunan Genç, “Sınav sistemlerinde ve müfredattaki değişiklikler, dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller, personel istihdam sorunları, derslik açıkları, kalabalık sınıflar, öğretmensiz okullar, ikili öğretim, taşımalı eğitim, uluslararası sınavlardaki başarısızlıklar, öğrencilerin yurt sorunları, çocukların örgün eğitim dışına itilmesi, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik, hukuksuz bir şekilde görevden alma ve ihraçlar ile sürgün uygulamaları gibi sorunlar maalesef bu öğretim yılına damgasını vurmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi, okul, derslik, öğretmen ihtiyacı ve altyapı sorunlarına rağmen 2018 yılı için 92 milyar 529 milyon TL olarak belirlenmiştir.  Bütçeden Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan bu miktar, eğitimin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan ve eksiklikleri gidermekten oldukça uzaktır. Eğitim bu sene de sınıfta kaldı” dedi.

Parasız eğitim vurgusu

Özgür Genç, eğitimin bilimsel temellerden yoksunlaştırdığını belirterek, “2002 yılında iş başına gelen ve 16 yıldır tek başına ülkeyi ve dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığını yöneten iktidar, müfredat başta olmak üzere, sistemin bütünlüğü, teşkilat yapılanması ve eğitim mevzuatlarında sayısız düzenlemeyi emrivaki bir şekilde yapmış ve istenilen sonuç alınamamıştır. Son 16 yıllık uygulamalarla cumhuriyetin bilimselliğe dayanan eğitim anlayışı yok edilme noktasına getirilerek tekrar cumhuriyet öncesi bilimsellikten uzak anlayış eğitim sisteminde egemen olmaya başlamıştır. Eğitim-İş olarak, çocuk ve gençlerimizin, geleceğimizin eğitim sisteminde yaratılan enkazın altında yok olmaması için acil adımlar atılması zorunluluğunu bir kez daha belirtiyor, parasız, bilimsel, demokratik ve laik eğitimin tüm yurttaşlar için ayrım gözetmeksizin hayata geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.