1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Eğitim, Eğitim, Eğitim
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim, Eğitim, Eğitim

A+A-

Sizde de aynısı oluyordur umarım, her sohbetimiz, her tartışmamız “… yok arkadaş eğitim şart, eğitim olmazsa olmaz…” sözlerine bağlanıyordur…

*

Bu konuda hepimiz hemfikir olmamıza rağmen niçin çözülemiyor eğitim konusu düşündünüz mü hiç? Düşünmeyi teşvik etmeyen hatta kötüleyen, okumayı teşvik etmeyen hatta kötüleyen bir toplum sorunları anlama, sorunları sorgulama ve çözüm için düşünme seviyesine çıkabilir mi?

*

Allah’ın dininin kitabı “oku” emri ile başlarken, Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında bile  “…bilhassa okumuşların şerrinden koru yarabbi…” diye dua eden din adamlarının(!) itibar gördüğü toplumda okuma gelişir mi? Okuma olmadan düşünme olur mu? Düşünme yoksa anlama, ilerleme ve kalkınma mümkün mü?

*

Siyasetçiler böyle adamları niçin destekler? Niçin “...yol sizin yolunuzdur” der?

*

Buları sorgulamadan ve aşmadan bir sistem kurabilir miyiz sizce? Kuramayız bence! Kursak bile ancak ve ancak ahmaklıktan, aptallıktan beslenen bir sistem kurabiliriz ki bu sistemden beslenenler semirdikçe, sisteme hizmet edenlerin ezildiği ve bu sistem ile yönetilen devletin gerilediğini bile göremeyiz… Ama meydanda konuşanlara, camide konuşanlara itaat ederek Cennet’e gideceğimize inanarak mutlu olabiliriz.

*
Evet, eğitim şart! Ama hangi eğitim, nasıl eğitim?

*

Birilerinin rivayetler üzerine kurduğu hikâyeleri ilim gibi gösteren ve bunlar ile genç beyinleri dolduran bu hikâyeler içindeki çelişki ve yalanları sorgulamayı yasaklayıp, günah ilan ederken, kulun kula itaat etmesini öğreten bir eğitim mi? Yoksa Allah’ın ilmini, Allah’ın bilimini, Sünnetullahı öğreten bir eğitim mi?

*

Bu soruya doğru cevap vermeden adaleti de bulamayız kalkınmayı da!

*

Gelişerek dünyayı yönetir hale gelen güçlü devletlerde kabul gören bir söz var; “Matematik bilmeyen toplumlarda adalet gelişmez”… Bir toplumda adalet duygusu gelişmiyorsa hiç bir şey gelişemez. Dindar nesil yetiştirme hedefimize, matematik yani geniş anlamda pozitif bilimleri eklemeden ortaçağ karanlığından kurtaramayız geleceğimizi.
*
Ha unutmadan, birileri adına andımızdan rahatsız olarak yasak getirenler, “…Varlığım Türk Varlığına Armağan Olsun…” deyişinden rahatsız olanlar, kaldırdıkları sözler yerine daha güzel sözler koymadıkça bu millete ve bu milletin uğruna şehitler verdiği dine hizmet etmiş olamazlar… Ya bir üst akıl ya da kendi koltuk sevdalarına hizmet etmiş olurlar ancak.
*
İnsanımızı, günümüzde birbirine düşürenler yetmez gibi bir de tarih ile kavga ettirenlerin tuzağından kurtarmak için bilim yanında bilinç de vermelidir eğitim sistemi;

“…Osmanlı da benim, Cumhuriyet de, Vahdettin de benim, Atatürk de. Birini övmek için diğerine sövmek gerekmiyor, söverek aslında kime hizmet ettiğini anlamak için uyanmak gerekiyor…” diye cevap verebilecek bir nesil yetiştirmek gerekiyor…

*
Kavgayı bırakıp, birlik olursak bölgemizde başrolü alırız, kavgalar ile ayrışıp bir bir olursak figüran bile olamayız. Varlığım birliğimize armağan olsun! diyecek nesiller yetiştirmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.