Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim Karmaşası

A+A-

Eğitim bir milletin en temel yapı taşlarından birisi olarak kabul edilir. Sosyal, ekonomik, siyasi ya da kültürel gelişmelerin büyük bir çoğunluğu eğitim sayesinde elde edilir. Mustafa Kemal Atatürk, yıllar önce ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ sözü ile eğitimin ve ilmin ne derece önemli olduğuna vurgu yaptı. İnsanoğlu uygarlığa ilim ve dolayısıyla eğitim sayesinde ulaştı. Bunun için milletler kendi ülkelerindeki genç neslin temelden en iyi şekilde gelişmesi için yoğun çaba harcar. Yapılan geniş fizibilite çalışmaları sonucu eğitim bir siteme oturtulur ve bu sistem üzerinden eğitim tarihine imza atacak başarılı insanlar yetiştirilmeye çalışılır. 90 yıllık geçmişi bulunan ülkemizde bu saydığımız maddeler ne yazık ki bir temele oturtulamadı. Bizim ülkemizde eğitim üzerine sürekli tartışmalar yapılır, kafalar yorulur, kararlar alınır. Göreve gelen her Bakan mutlaka ama mutlaka ‘Bakan benim, benim dediğim olacak’ düşünceleriyle eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapma uğraşına girer. Aslında bu bir bakıma bakanlarımızın kendini bu yoldan tanıtma çabasıdır. Türkiye’nin eğitim geçmişine baktığımız zaman bunun örneklerini fazlasıyla görürüz. 
***
Şimdilerde de 4+4+4 uygulaması, akabinde öğrencilerle öğretmenlerin okullarının değiştirilmesi ve eğitimde serbest kıyafet uygulamasına geçilmeye çalışması ülke gündemini fazlasıyla meşgul eden konular haline geldi. 4+4+4’e göre ilk önce 60 aylık çocukların okullara kaydedilmesi gerektiği söylendi. Velilerin itirazları ve sistemin patlak vermesiyle geçen bir yılda çoğu öğrenci okula adaptasyon sorunu yaşadı ve okuldan soğudu. Hatasını anlayan Bakanlık geri adım atmak zorunda kaldı ve çocukların okula gitme zamanını 66 ay ve üzeri olarak düzenledi. Bunun yanı sıra yine yeni eğitim sistemine göre 52 bin norm fazlası birinci sınıf öğretmeni alan değişikliğine zorlandı. Çoğu el kadar olan çocuklar, ikinci anne baba diyebilecekleri insanlara tam alışmaya çalışırken, bu sefer öğretmenlerin değişime zorlanması yine öğrencileri olumsuz etkiledi. Bugün yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı ve şu an birçok öğrenci yeni öğretmenine alışmaya çalışıyor. Dolayısıyla uyum ve adaptasyon sorunu yaşayacak olan bu öğrencilerden ne gibi verim bekleneceği tartışmalara açık bir konu haline geldi. Bunun yanı sıra 4+4+4 sistemine göre okulları değiştirilen binlerce öğrencinin birçoğu okulsuz kaldı. Bu öğrenciler şimdi ne yapacak?
***
Yine üzerinde durulması gereken en önemli konulardan birisi de serbest kıyafet uygulaması. Öğrencilerin serbest kıyafet giymesinin eğitime hiçbir katkısının olmadığını düşünenlerdenim. Zira bizim zamanlarımızda mavi önlüklerimiz vardı ve başarılı öğrenciler çoktu. Şimdilerde ise henüz yönerge değişmeden bakanlığın aldığı karar neticesinde serbest kıyafet uygulamasına geçildi. Peki sonuçları ne oldu? Maddi durumu iyi olan öğrenciler en iyi en kaliteli kıyafetleri giyinirken, maddi durumu iyi olmayan öğrenciler sıradan kıyafetler giymek zorunda kaldı. Dolayısıyla o iki öğrenci arasında da bir ast üst ilişkisi oluştu. Bu durumda yine öğrenciden beklenecek üstün performans ne yazık ki alt seviyelere düştü. Bakanlık bu gibi nedenlerden dolayı serbest kıyafet uygulamasında da geri adım attı ve son sözü velilere bıraktı. Velilerin vereceği karara göre öğrencilerin okul kıyafeti belirlenecek. Bunun gibi eğitimde sayılamayacak kadar çok problemlerin yaşanması, bizim 90 senelik geçmişimizde eğitim alanında bir arpa boyu dahi mesafe alamadığımızı gösterir. Sınav sistemlerinin sürekli değiştirilmesinden hiç bahsetmiyorum bile. Eğitim ya da eğitimcilik bu şekilde olmaz. Biraz önce yukarıda da bahsettiğim gibi eğer eğitim bir temele oturtulamazsa, o millet sosyal, ekonomik, siyasi ya da kültürel alanlarda bir gelişme kaydedemez. Bunun içindir ki eğitimde çağa uygun olarak derhal akılcı planlamalar yapılmalı ve yapılan planlamalar oyuncak oynar gibi değiştirilmemelidir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.