1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim liyakata göre yönetilmeli
Eğitim liyakata  göre yönetilmeli

Eğitim liyakata göre yönetilmeli

Eğitim liyakata göre yönetilmeli

A+A-

Türk Eğitim-Sen Konya 2 No’lu Şube Başkanı Veli Doğrul, eğitim yönetiminin sendika, vakıf ve cemiyet görünümlü yapıların tahakkümünden kurtarılarak liyakata göre şekillenmesi gerektiğini kaydetti.

 

Ali Bayer

Türk Eğitim-Sen Konya 2 No’lu Şube Başkanı Veli Doğrul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “18 yılda her alanda tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum." sözlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın samimiyetle bir durum tespiti yaptığını kaydeden Veli Doğrul, eğitim yönetiminin sendika/vakıf/cemiyet görünümlü yapıların tahakkümünden kurtarılarak ve yönetim sürecini sadece liyakatin esas alan bir anlayışın yürütmesi olduğunu ifade etti.

Sayıştay raporunda

usulsüzlükler

Türk Eğitim Sen’in atamalarda yıllardan bu yana dile getirdiği usulsüzlüğün Sayıştay’ın MEB için düzenlediği 2019 Denetim Raporu’nda ortaya çıktığını ifade eden Doğrul, “Raporda, özellikle ‘İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kadrolarına meri mevzuatın liyakat ve kariyer ilkeleri doğrultusunda öngördüğü şartları taşımayan kişilerin de atandığı görülmüştür’ vurgusuyla önemli tespitler dile getiriliyor. Aslında Türk Eğitim Sen’in yıllardır gündeme getirdiği gerçekler, bu kez bizzat Sayıştay tarafından ortaya konuluyor. Raporda, 2018-2019 yıllarında ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrosuna asaleten atanan ve Ekim 2019 itibarıyla halen görevde bulunan 127 ilçe müdürünün sadece 38’inin ( yüzde 30’unun) bahse konu kadroya atanabilmek için gerekli şartları taşıdığı tespit edilmiş. Yani iki yılda asaleten atanan ilçe milli eğitim müdürlerinin yüzde 70’i gerekli şartları taşımayanlardan oluşuyor. Ki, aslında bu sorun son iki yılın değil yıllardır devam eden bir sürecin devamıdır. Okul müdürlüğünden MEB üst düzey bürokrasisine kadar tüm eğitim yönetiminin, sadece liyakat esasına göre ve adalet üzere kurgulanmış bir sistemle tayin edilmesi elzem bir durumdur. Aksi taktirde, 18 yıldır tek başına iktidar olunmasına ve eğitim sistemine kayda değer yatırımlar yapılmış olmasına rağmen, yalnızca mensubiyetler üzerinden yönetici kadrosu oluşturulmuş olması Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın dile getirdiği istenilmeyen sonucu kaçınılmaz kılmaktadır.” diye konuştu.

 

^^^^^^^^^^^^^^^^

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.