1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Eğitim Olmadan Öğrenim Olmaz
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim Olmadan Öğrenim Olmaz

A+A-

Ana rahmine düşen her bebek, klasik tabiriyle 9 ay 15 günlük yolculuğunun ardından dünyaya gözlerini açar. Hayata geldiği ilk andan itibaren anne ve babasının ilgi odağı olan yavrular, zamanla emekler, yürür ve büyür. İlk olarak ‘anne’ kelimesi çıkar ağzından yarım yamalak, sonra güç bela ‘baba’ der. Yaşı ilerledikçe zihinsel gelişim gösteren bebekler, ilk eğitimini anne ve babasından, yani ailesinden alır. Konuşma, yemek, uyku ve temel ihtiyaç eğitimleri her bebeğin önceliğinde yer alan eğitimlerdir. Sonraki yıllarda çocuğun oyun ve arkadaş eğitimi gelişir. Ailesinden gördüğünü birebir hafızasına kaydeden çocuk, zamanla bu öğrendiklerini yaşantısında uygulamaya başlar. Bu noktada ailenin sahip olduğu kültür ön plana çıkar.

***

5-6’lı yaşlara gelen çocuklar, ilk önce kreş diye tabir ettiğimiz okul öncesi eğitime yönlendirilir. Evinde öğrendiklerini burada sosyal ortamda geliştirirler ve sonrasında okul eğitimine hazır hale gelirler. İlerleyen yıllarda ilköğretimine başlayan çocuklar, daha sonra ortaöğretimini ve yükseköğretimini tamamlar ya da mesleki alanda gelişim göstererek bir işe sahip olur. Her ailenin isteği de çocuğunun iyi bir mesleğe sahip olmasıdır.

***

Bunları neden yazdığımı merak edenleriniz olabilir. Hemen açıklık getirelim: Günümüzde toplumsal ve adli olaylar o kadar çok arttı ki, artık önüne geçilemez bir hal aldı.Gasplar, kadın cinayetleri, soygunlar, trafik terörü, adam öldürme daha sayamadığımız birçok üzücü olay. Peki, bunların temelinde ne var? Eğitim… Doğduğunda ailesinden ilk eğitimini alamayan bireyler, zaman rüzgârının esintisinde savrulup gitti. Kimi uyuşturucu batağına düştü, kimi kötü yola, kimi tetikçi oldu, kimi dilenci. Peki ya sorsanız, hangisi bu yola isteyerek düşmek isterdi?

***

O halde bu durumda ne yapmak gerekir? Burada hepimizin iyi bildiği gibi en büyük görev ailelere düşüyor. Siz değerli anne ve babalar, çocuklarınızı kendi öz kültürlerinizle ve sahip oldukları değerlerle yetiştirin. Toplumsal yozlaşmanın giderek arttığı şu günlerde, unutmayın ki siz evladınıza ilk eğitiminizi veremezseniz, çocuğunuz sonraki hiçbir öğreniminden fayda göremez. Bin bir emekle dünyaya getirdiğiniz yavrularınızı sonraki yıllarda başıboş bırakmayın, lütfen çocuklarınıza sahip çıkın.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.