1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Eğitim Sistemini Oturtun Artık
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim Sistemini Oturtun Artık

A+A-

Ülkemizde bazı değerlerimiz değişmeden belli bir düzene bağlı kalır ve o şekilde yönetilir. Bunların başında da milli eğitim ve milli savunma gelir. Ancak yıllara bakınca bu iki kurumun başındaki milli kelimeleri sadece görüntü olarak kalmış ve hep dışa bağımlı hep başkalarının sistemi üzerine kurularak yürütülmüştür.

Milli eğitim sistemi düzgün olmayanların geleceklerinin iyi olmasını beklemek açıkça ahmaklık olur. Bu yüzden öncelikli yatırım eğitime yapılmalı ve tam milli bir eğitim sistemi oluşturularak ülke geleceğinin bu yolla teminat altına alınması bir zorunluluktur.

Ülkemizde milli eğitim uygulamalarına bakarsak uzun yıllar başarılı bir uygulama sergilediğimizi söylemek mümkün değil. Bu ülke milli eğitimde öyle dönemler yaşamıştır ki, sadece hükümet değişikliklerinde, hatta bakan değişikliklerinde değil müsteşar değişikliklerinde sistem değişiklikleri yaşamış ve kalıcı bir sisteme maalesef kavuşturulamamıştır.

***

Adalet ve Kalkınma Partisi kadar uzun soluklu ve tek başına hükümet dönemi yaşamak da zaten hiç nasip olmamıştır. Ne yazık ki, bu dönemde de bu konuda sınıfta kalınmış ve Sayın Cumhurbaşkanı da milli eğitimde sınıfta kalındığını itiraf etmiştir. Bu konuda yeni adımlar atılması gerekliliğini ortaya koyarak yeni çalışmalar başlatmıştır. Burada itiraf edilmesi gereken bir konu daha var ki en acısı budur. Milli eğitimde kaybedilen zamanın telafisi mümkün olmadığı gibi faturası da çok ağırdır. 15 yıl önce eğitim sisteminde yetiştirmeye çalıştığımız gençler bugün ülke yönetiminde söz sahibi olan kişilerdir. Bugün yapacağımız iyileştirmelerin sonucu almak da kısa sürede olmayacaktır.

***

Milli savunma konusunda önemli adımlar atılmış ve kendi silahımızı kendimiz üretme yoluna girmiş ve azımsanamayacak bir mesafe de almışız. Milli eğitimde de kısa sürede sonuca gitmeli ve gerçekten milli olan ve bize yakışan bir sistemi değiştirmemek ve değiştirmeye ihtiyaç duymayacak kadar dengeli ve düzgün bir şekilde uygulamaya koymalıyız. Yoksa dershaneleri kapatıp sıradan binalarda özel okul açmakla etüt merkezi adıyla özel öğretim sıfatıyla başarıya ulaşmak pek doğru bir yol olarak görünmüyor.

Milli kelimesinin tam hakkıyla yerini bulduğu günlere kısa sürede kavuşmak dileğiyle…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.