1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Eğitim ve Sorunlar
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim ve Sorunlar

A+A-

Gün geçmiyor ki Atatürk'e hakaret edenlerin bir haberi çıkmasın. 

En son vaka bir ortaokul öğretmeni. “Bana bakıyor şeytan” diye Atatürk resmini duvardan indirmiş. Bu insanlar okurken ellerine aldıkları meslekleri hatta okuma haklarını bile Atatürk'e borçlu olduklarını öğretmiyorlar mı?

Eğitimin laçka edildiği cemaat liderlerine peşkeş çekildiği son yirmi yılın öğretmenleri ve bu öğretmenlerin yetiştirdiği bir toplumdan başka ne beklenebilir ki.

Geçenlerde öğretmenlik mesleğini layığıyla yerine getiren yakın bir arkadaşımla sohbet ederken okullarında yaşanan bir olayı anlatmıştı.

Özet geçeyim. Okullarında nöbetçi olan bir bayan öğretmene öğrencilerinin ve diğer öğretmen arkadaşlarının yanında bağırıp çağıran hakaret eden göreviyle ilgili iftira atan 

hakkıyla değil atamayla gelmiş bir müdürün zalimliğini ve sırf hastalığının arkasına sığınarak yaptığı dengesizliği anlatmıştı.  Bu ve buna benzer siyasi rantla atanmış müdürlerin ve müdür yardımcılarının sayısı az değil.

AK Parti’nin bir sloganı vardı: Liyakat yani işi bilene hak edene vermek. Görüyoruz ki bu böyle olmuyor.  Her taraf iş bilmezlerle dolu ve bu saçmalığın sonuçlarına vatandaş olarak bizler katlanmak zorunda kalıyoruz.

Şimdi soruyorum sizlere: Okul müdürünün öğrencilerinin içinde aşağılayıp hakaret ettiği bir öğretmenden nasıl öğretmenlik yapması beklenebilir. Veya öğretmenlerinin gözleri önünde aşağılandığını gören öğrencilerden o öğretmene saygı göstermeleri o öğretmenin dersini dinlenmeleri  nasıl beklenir. Bu olaydan dolayı psikolojisi bozulan bir insan ve bu bir kadın,

Allah inancı olan herkes şunu bilir ki kadınlar bizlerin emaneti, nasıl annelik yapsın, nasıl evinde ki insanlara iyi davransın, veya artık o okula nasıl gitsin. Görevini nasıl istekli bir şekilde yerine getirsin. Bu ve buna benzer sorular çoğaldıkça çoğalır.

Bütün siyasilerden isteğimdir. Allah aşkına şu okullardan eğitimden elinizi çekin...

Hak etmeyeni, gerekli psikolojik güce sahip olmayanı, çocuklara, öğretmenlere güler yüzlü olmayanı, sırf sizin partinizin insanı diye kayırmayın. Görevini olması gerektiği gibi yapmayan, müdür, müdür yardımcısı, öğretmen kim varsa uzaklaştırın. Çocuklarımızın şiddet içinde yetişmesinin önüne geçin. Bu çocuklar bu sistemle böyle yetişirse geleceğimiz için endişeliyim. 

Zaten “FETÖ” yüzünden yaşadıklarımız ortada. Gençleri zehirlediler.15 Temmuz’da gördük kendi vatandaşına kurşun sıktılar. Başarılı olanlar seçildi, alındı, mehdi medeniyeti için köle olarak yetiştirilip, günü geldiğinde kullanılmak üzere bir yerlere yerleştirilip başımıza bela edildi. Dün 'FETÖ' idi, bu günde diğerleri. Bu cemaatlerin eliyle bilinçli bir şekilde bozulan,

eğitim sisteminde ise okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Sorgulama hiç yok.

Ahlak ayaklar altında. Siyaset rant değil çözüm için var olmalıdır. Çözümde eğitimli insanla olur. Eğitim de Atatürk’ün çizgisinde onun gösterdiği yolda çocuklarla ilgilenen eğitim veren öğretmenlerle olur. Hiçbir şey bilmiyorsanız açın Atatürk'ün eğitimle ve çocuklarla ilgili söylediklerini okuyun ve hayata geçirin.

Yukarıda yazdığım müdürle ilgili sürecin takipçisiyim zamanı geldiğinde daha ayrıntılı yazacağım. Umarım en kısa zamanda gereken yapılır. Bu ve buna benzer olayların yaşanmaması en büyük dileğim. 

Saygılarımla.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.