1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. 'Eğitimde hazırlık ödeneği bir maaş tutarında olmalıdır'
Eğitimde hazırlık ödeneği bir maaş tutarında olmalıdır

'Eğitimde hazırlık ödeneği bir maaş tutarında olmalıdır'

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, yaptığı yazılı açıklama da eğitime hazırlık ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına en az bir maaş kadar olması gerektiğini söyledi.

A+A-

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, eğitime hazırlık ödeneğinin 1 maaş tutarında ödenmesini talep ettiklerini belirterek;“İş kolumuzda yetkili sendikanın ilkokul çocuğunun aklını bile aşmayacak bir matematik özründen dolayı bu yıl öğretmenler hükümetin verdiğinden daha az bir zamma razı oldular. Bu arada toplu sözleşme masasındaki başka birçok talep de hükümet yanlısı sendikanın hafızası nedeniyle unutuldu. Bunlardan biri de eğitim yılı başlarında öğretmenlere ödenen eğitim öğretim ödeneğidir. Biz Eğitim-İş olarak ısrarla hükümetten ve bakanlıktan eğitime hazırlık ödeneğinin 1 maaş tutarında ve bütün eğitim çalışanlarına ayrım yapılmaksızın ödenmesini her defasında talep ettik. Bugünde aynı talebimizi yineliyor ve eğitim çalışanlarını bölen bu anlayıştan vazgeçilerek bütün eğitim çalışanlarına hizmetlisinden, memuruna, memurundan 4/C’ lisine, ve müdürüne, öğretmenine kadar bütün kademedeki eğitim çalışanlarına eğitime hazırlık ödeneğinin en az 1 maaş tutarında ödenmesini talep ediyoruz” dedi. 

Eğitimim Sorunları Çoğalarak Devam Ediyor
Eğitim döneminin başlamasına rağmen hala sorunların çoğalarak devam ettiğine dikkat çeken Şükrü Balun, “1995’ten bu yana kesilen fazla mesai ücretleri ödenmelidir. Adeta parya gibi çalıştırılan hizmetli memur ve 4/C’li arkadaşlarımızın, 5 Nisan 1995 Tasarruf Tedbirleri Kararıyla geçici olarak kaldırıldığı ifade edilen ve bugüne kadar ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin tüm eğitim çalışanlarına ödenmesini talep ediyoruz. Her söz açıldığında ekonominin ne kadar hızlı büyüdüğü, milli gelirin arttığı, görülmemiş bir şekilde yatırımların yapıldığından bahseden hükümet 1995’te ekonomik kriz nedeniyle kaldırılan fazla mesai ücretlerini neden hala ödemez. Bu da diğerleri gibi bir muammadır. Hizmetli ve memur arkadaşların ulaşım giderleri karşılanmalıdır. Özellikle hizmetli ve memur arkadaşlarımız, resmi olarak değişik nedenlerle daire dışına çıktıklarında mutlaka ulaşım ve diğer giderleri idareler tarafından ödenmelidir. Bu konuda kimi iyi niyetli idareci arkadaşlarımız yapılması gerekeni yaparlarken bir yasal düzenleme olmadığı için bu hususta da tam bir keyfiyet hâkimdir. Bunun yanında 4/C’li personel kölelikten kurtarılmalı ve bir an önce kadroya geçirilmelidir. Bütün bu ve benzeri sorunların çözümü için öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığınca tüm eğitim çalışanları için görev tanımlarının yapılmalıdır. Ancak bu yolla iş kolumuzdaki insanca olmayan çalışma koşullarından ve kargaşadan kurtulunabilir. Bunun için eğitim iş kolunda görev yapan tüm personel eğitim hizmetleri sınıfı adı altında bir araya toplanmalıdır. Eğitim-İş olarak yukarda sıraladığımız sorunların takipçisi olacağımızı belirtiyor ve bir an gerek bakanlığı gerekse de valiliğimizi göreve davet ediyoruz.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.