1. YAZARLAR

  2. Mehmet Keleş

  3. Eğitimde Sebat ve Azim
Mehmet Keleş

Mehmet Keleş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimde Sebat ve Azim

A+A-

Şüphesiz hayatın her alanında olduğu gibi eğitimde de sebat ve azim başarıyı getirecektir. Sebat etmek kelime anlamı olarak verilen bir kararı sonuna kadar götürme demektir. Bir nevi kararda ısrarcı olmak demektir. Çevremizdeki başarılı kişilerin hayatlarına baktığımızda bu tur özellikte insanlar olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Verilen kararda ısrarcı olmak aslında kararın ne kadar gerçekçi olduğuna bağlıdır. Bireyler karar alırken öncelikle potansiyelinin farkında olmaları gerekir. Potansiyelinin farkında olan bireyler gerçekçi hedefler belirler ve bu hedefler doğrultusunda kararlarının arkasında dururlar. Bunun neticesinde de mutlak suretle başarıya ulaşırlar. Başarıya ulaşamadıklarında bile -bu düşük bir ihtimaldir- hayatları boyunca faydalanacakları tecrübeler edineceklerdir. Ünlü Yazar Samuel Beckett bir yazısında, ‘Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil’ derken sonunda kaybeden olsak bile sebat etmemiz gerektiğini belirtmiştir.

***

İnsanoğlu hayatı boyunca hep gelişme içerisindedir. Bu gelişme eğitim-öğretim ile daha profesyonel bir halde olur. Kimi zaman eğitici pozisyonundayken kimi zaman da öğrenen durumundadır ve bu hayat boyu devam eder. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha başarılı olabilmeleri için eğitimin her döneminde onlara sebat etmeyi ve azimle çalışmayı öğretmeliyiz. İlkokuldan hatta anaokulundan başlayarak çocuklarımıza ‘Sen yapabilirsin, başarabilirsin!’ gibi motive edici yaklaşımlarda bulunarak onların potansiyellerinin farkına varmalarını, karar verme ve uygulama surecinde aktif olmalarını ve neticesinde de başarılı olmalarını sağlayabiliriz. Bu uygulamalar sadece okulla sınırlı olmamalı. Evde, sokakta, alışverişte, sosyal ortamda kısacası insanın olduğu her yerde uygulanmalı. Sorumluluk vererek, fikirlerini sorarak, fikirlerine değer vererek bunu sağlayabiliriz. Tüm bunları yaparken bazı engellerle karşılaşabiliriz. Engelleri aşmak ise bizim azimli çalışmamıza bağlıdır. Azimli çalışmak önümüze çıkan engelleri aşmak için gösterdiğimiz çabadır. Olumsuzluklar karşısında reaksiyon vermeden ‘başaramayacağım’ korkusuna kapılırsak bu durum potansiyelimizi ortaya koymamıza engel olur. Potansiyelini ortaya koyamayan insanlar bir ilerleme gösteremezler.

***

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklarımızın böyle durumlarda ‘başaramayacağım’ korkusuna kapılmalarını engellemeliyiz, başarılı olacakları ortamlar sağlamalıyız. Okuma-yazmayı, 4 işlem yapmayı yeni yeni öğrendikleri bu dönemde çocuklarımıza daha dikkatli yaklaşmalıyız. Bu dönem onların kendilerine güven duygularını geliştirdikleri dönem oldukları için yapılabilecek küçük hatalar gelecekte büyük hasarlar bırakabilir. Sonuç olarak insanoğlunu başarı tatmin eder. Başarılı olan insan kendini mutlu hisseder. Mutlu bireyler ise üretken olurlar, kendine ve insanlığa faydalı olurlar. İnsanları başarıya götüren unsurların da sebat ve azim olduğunu unutmamalıyız. Başarılı olmak istiyorsak kararlılıkla çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Çocuklarımızı da ‘Ağaç yaş iken eğilir’ atasözünden hareketle yetiştirmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum