1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ‘Eğitimde sorunlar artıyor’
‘Eğitimde sorunlar artıyor’

‘Eğitimde sorunlar artıyor’

Öğretmenlerin eskisi kadar mutlu olmadığını ifade eden Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Öğretmenler kadrolu, sözleşmeli ve ücretli diye 3’e ayrıldı.

A+A-

. İlk 6 ayın en düşük kadrolu öğretmen maaşı 3 bin 651 lira. Bir ücretli öğretmen ayda 120 saat ders verse eline geçen para bin 778 lira. Açlık sınırı ise 2 bin 124 lira. Bu öğretmenlerden nasıl verim bekleyebilirsin” dedi.

 

Mehmet Günnar

Eğitim sisteminde birçok sorun olduğunu, yapılan yanlış çalışmaların eğitim kalitesini giderek düşürdüğünü ifade eden Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, LGS tercih sonuçlarının açıklanmasına kısa bir süre kala Konya’da eğitimdeki problemleri gazetemize anlattı.

Konya’daki imamhatip ortaokulu dayatmalarının başarı getirmediğini ifade eden Yiğit, “Tunceli, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan Liselere Geçiş Sınavı(LGS) sonuçlarına göre 43,35 toplam net ortalaması ile Muğla'nın ardından Türkiye ikincisi olurken Konya 47’ncisırada. Tunceli’de sadece 3, Konya’da ise 167 imamhatip ortaokulu var. LGS’de Konya’da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını doğru yapma ortalaması 6.19 iken Tunceli’de bu oran 6.38. Ne yazık ki Konya’da İl Milli Eğitim nezdinde imamhatip ortaokulları siyaset olarak kullanıldı. Aslında onlarda bu gerçeğin farkında. Konya’da LGS başarısızlığının bir nedeni de okul planlamalarındaki hatalar. Örnek verecek olursak bir bölgede 7 okul var ise 5’i imam  hatip, 2’si normal ortaokul. Normal okullarda sınıflar 55 kişi iken, imam hatipte 25-30 kişi. Konya’da yaşayan vatandaşlarda artık imam hatip okullarına çocuklarını göndermek istemiyor. Zorla bunu dayatmak artık ters tepiyor” dedi.

Öğretmenler saygı kaybetti

Öğretmenlerin eskisi kadar mutlu olmadığını aktaran Yiğit, “Öğretmenler kadrolu, sözleşmeli ve ücretli olarak 3’e ayrıldı. Kamu-İş’in verilerine göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 2019 Mayıs’ında 6 bin 918 lira. İlk 6 ayın en düşük kadrolu öğretmen maaşı ise 3 bin 651 lira. Bir ücretli öğretmen ayda 120 saat ders verse eline geçen para bin 778 lira. Açlık sınırı ise 2 bin 124 lira. Bu öğretmenlerden nasıl verim bekleyebilirsin. Küresel Öğretmen Statüsü Endeksi’ne göre Türkiye 35 ülke arasında son 5 yılda öğretmenleri en fazla saygınlık kaybeden 3 ülkeden biri oldu. KPSS’den yeterli puan alanların sözleşmeli öğretmenliğe alınmaları için sözlü mülakat getirildi. Danıştay’ın KPSS puanından en fazla +3 veya -3 puan verilebileceği kararı var ama buna bile uyulmuyor. 2016’da hukuka aykırı bir şekilde ihraç edilen öğretmen sayısı 35 bini geçti” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.