1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Eğitiyor muyuz, Eğitir Gibi mi Yapıyoruz?
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitiyor muyuz, Eğitir Gibi mi Yapıyoruz?

A+A-

Ülkemizde birçok konuda tartışmalar yapılır, kimi sağdan yapışır kimi soldan tutar, kimileri adaletten bahseder, kimileri terazinin yanlış tarttığından vs. vs... Aslında tartışılması gerekenlerin başında eğitim geliyor. Maalesef bu konuda atılan adımlar her dönemde yetersiz kalmış ya da yeteri kadar ilgi gösterilmemiştir.

***

Ülkemizde uzunca yıllardan bu yana şöyle bir göz atarsak her hükümet döneminde, her bakan değişikliğinde, hatta ve hatta öyle dönemler olmuştur ki, her müsteşar değişikliğinde eğitim sistemi değiştirilmiş çoğu zaman da çocuklarımız sisteme kurban olmuştur.

Milli Eğitim Sistemi maalesef MİLLİ olamadığı gibi eğitici olmaktan da çok uzakta kalmış zaman zaman sadece belli konularda yerli yersiz öğretimlerle zaman geçirmiştir. Aslında ülkenin kalkınmasının temelinde yatan en büyük neden eğitimsizliktir ve enbaşarısız olduğumuz ve an az eğildiğimiz konulardan biridir. Eğitim sisteminde ne kadar düzenli istikrarlı ve sağlam bir temel atabilirsek gelecekteki başarımız da o denli yükselir.

Ülkemizde özellikle son yıllarda önemli değişimler yaşanmaktadır ve daha da yaşanacak gibi görünmektedir. Ancak bazı şeyler hala eksik ve yetersiz kalmaktadır. Ülkenin kalkınması, 15 Temmuz’da yaşanan işgal girişimi provalarının tekrar yaşanmaması ve temelin sağlamlaştırılması için daha köklü değişikliklere ihtiyaç vardır.

***

Bu ülkede sadece 3-5 maddesi değiştirilmiş, bazı maddeleri rötuşlanmış ve geçmişin izleri silinmemiş Anayasaya değil, adam akıllı oturulup yeniden yazılmış bu milleti geçmişle kucaklaştırıp geleceğe taşıyacak bir ANAYASA’ya ihtiyaç vardır. Bugünkü iktidar da bunu millete borçludur. Eğer bunu başarabilirsek yeni Anayasayla birlikte seçim sistemi de daha adaletli ve demokratik olacak şekilde düzenlenecek ve lider sultası ortadan kaldırılacak ve gerçekten milletin vekilleri seçileceğinden onurlu ve mücadeleci bir meclis oluşacaktır ki böyle bir mecliste sorunların çözümü için parmak kaldırma makamı olmaktan çıkacaktır.

***

Anayasa sıfırdan yazılmadıkça, seçim sistemi adaletli ve demokratik bir yapıya kavuşturulmadıkça, eğitim sistemimiz milli bir yapıya oturtulmadıkça başarılı olmamız zor değil imkânsızdır. Özümüzle sözümü birleştirip diploması çok gençlik yerine milli ve manevi değerlerini bilen eğitilmiş bir gençlik bu ülkenin gerçek yükselişi olacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.