1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Eğri OK doğru yol almaz!
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğri OK doğru yol almaz!

A+A-

Her insanın kendi çevresinde kendine göre güvenebileceği arkadaşı, eşi dostu vardır elbet. Ama bu güveni, yakalamak için her şeyden önce doğru -dürüst olmak gerekiyor. Doğruluk ve dürüst olmak insana hiçbir şey kaybettirmediği gibi, aksine kazandırır.

Gerçekten dürüst, güvendiğin bir insana, evini, barkını bile emanet edersin ama karaktersiz insanlarda bu yoktur. Karaktersiz insanlar aksine seni sırtından bıçaklamayı tercih eder. O yüzden kime güvenip kime güvenmeyeceğimizi iyi seçmemiz lazım.

“Kur’an da şöyle buyuruluyor”

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de söylendiği gibi; hangi iş, hangi hedef olursa olsun ona ulaşmanın en kısa yolu doğruluktur. Böyle olmakla beraber her şeyden önce, bir işte doğrunun hangi çizgide olduğunu tayin ve tespit etmek çok zordur. Ayrıca, sarsılmadan dosdoğru olan o çizgi üzerinde yürüyebilmek daha da zordur ve yine istenilen hedefe ulaştıktan sonra aynı şekilde o doğruluk üzerinde, hiç eğilmeden devam ve sebat edebilmek büsbütün zordur.” Buyrulmuştur.

Yani amacınız ne olursa olsun doğru yoldan ve dürüstlük ilkesinden vazgeçmemeliyiz. Çünkü öyle insanlar var ki, 5 dakika dürüst ol desek, kaç dakikam kaldı diyebilecek özelliğe sahip…

Hayatta her ne olursa olsun, hayatımızda doğruluk ve dürüstlük ilkesini kendimize misyon edinmemiz gerekiyor. Dürüstlük kelimesini biraz da açarsak şunu diyebiliriz…“Dürüstlük, güvenilirlik, içtenlik, kibarlık, insaflılık ve adalet gibi erdemleri de beraberinde getirir. Ahlaken doğru olana verilen addır”

Peki, dürüst olmak için neler yapılabilir?
Dürüst olmak için her şeyden önce insanları kandırmamak gerekiyor. Yani yalandan uzak durmak lazım. Nerede nasıl davranman gerektiğini iyi bilmen lazım. Bunlarla birlikte saygılı ve sevgili olmak gerekiyor…

Eğer sen her önüne gelene yalan söylersen, sana kimse inanmaz ve toplumda da rencide duruma düşersin. Çünkü dürüst olmak insanın karakterini de yansıtır. Çünkü bir insanın da güvenini kazanabilmek için dürüst olmak gerekiyor.

Zaten o tarz dürüst olmayan yani karaktersiz insanlar bunun bedelini ileride şimdi olmasa bile ilerde muhakkak ödeyecektir. Ben burada Hz. Mevlana’nın bir sözünü hatırlatmak istiyorum, “Eğri ok, hiçbir zaman yol almaz”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.